O stylu skandynawskim słyszał praktycznie każdy, kto planuje estetycznie i minimalistycznie zaaranżować dom. Według wielu osób to właśnie ta oszczędność w doborze poszczególnych elementów aranżacyjnych jest głównym wyróżnikiem stylu skandynawskiego. Czy tak jest rzeczywiście i czy można powiedzieć, że wzornictwo skandynawskie posiada ubogą treść? Obalamy mity, które niejako wrosły w powszechną definicję stylu skandynawskiego. Podkreślamy, czym tak naprawdę cechuje się ten typ wzornictwa aranżacyjnego.

Styl skandynawski w kontekście projektowym i aranżacyjnym

Styl skandynawski może się odnosić zarówno do sposobu projektowania całego budynku i jego bryły, jak i do aranżowania przestrzeni wewnętrznej mieszkań. Dom w stylu skandynawskim będzie preferował drewno jesionowe lub bukowe, które będzie stanowić estetyczny element elewacji. Nieodłącznym elementem przestrzeni zewnętrznej jest roślinność, która uzupełnia nieco stonowaną i surową bryłę obiektu. Obiekt tworzony w stylu skandynawskim nie może być niewielkim domkiem czy przyciasną komórką. Jest to konstrukcja dosyć pokaźna w swoich rozmiarach – design skandynawski preferuje duże przestrzenie, zatem i bryła obiektu musi mieć słuszne rozmiary. Kolorystyka domów w stylu skandynawskim jest niezwykle spokojna i stonowana. Uzupełnieniem jasnego drewna mogą być szare lub ciemne dachówki. W stylu skandynawskim nie stosuje się wyrazistych elementów odznaczających obiekt – mile widziane są za to przeszklenia, wydatne okna i tarasy z przezroczystymi barierkami.

Estetyka, funkcjonalność, detalizm

W opinii wielu osób projekt skandynawski jest niezwykle prosty i nieskomplikowany w swoim wyrazie. Owszem, można tego typu doświadczenia uzyskać, odnosząc się jedynie do powierzchniowej analizy stylu skandynawskiego. W rzeczywistości charakteryzuje go wysoki kunszt wykonania i wizjonerski design, w którym stawia się przede wszystkim na funkcjonalność użytkową. Błędem jest zatem sprowadzanie stylu skandynawskiego do roli minimalistycznej, która co prawda jest ważna, ale to nie ona stanowi cechę dominującą. Głównym wyróżnikiem stylu skandynawskiego jest niepodważalna estetyka wykonania każdego elementu. Nie ma tutaj obiektów przypadkowych, niepożądanych. Każdy, choćby najmniejszy detal jest przemyślany – stąd też pogląd, iż jest to design minimalistyczny.

Wyróżniki stylu skandynawskiego

Dom w stylu skandynawskim wyróżnia się na tle innych domostw lekkością wyrazu – bryła budynku wydaje się być niezwykle zwiewna, a to dzięki zastosowaniu stonowanych akcentów kolorystycznych. Przestrzeń wokół obiektu może być różna, domyślnie była to jednak tylko i wyłącznie żywa natura – islandzkie, szwedzkie czy finlandzkie domki stawiano na stromych wzgórzach i nierównych wzniesieniach. Ważnym aspektem aranżacyjnym jest drewno, które stanowi nieodzowny element elewacji i wnętrza. Co się znajduje w środku?

  • Stonowane dekoracje.
  • Naturalne materiały tekstylne.
  • Miękkie, pluszowe fotele i sofy.
  • Akcenty przełamujące odcienie szarości, np. ozdoby z metalu.
  • Drewniane podłogi.
  • Minimalistyczne (wręcz surowe) ściany.

W stylu skandynawskim dominują neutralne kolory o jasnej barwie (odcienie bieli, szarości, błękitu, beżu, kremu). Ważna w jego kontekście jest również obszerna przestrzeń – tylko wówczas można uzyskać efekt obfitego wypełnienia światłem, co jest niezwykle ważne w projektach skandynawskich.