Współczesna elektronika i zwiększona ilość podzespołów w urządzeniach wymuszają tworzenie rozwiązań, które pozwolą na umieszczenie ich na coraz mniejszych powierzchniach płytek drukowanych. To właśnie w tym celu stworzone zostały ślepe i zagrzebane przelotki. Ułatwiają one procesy projektowania płytek drukowanych odpowiadających na coraz większe potrzeby i wymagania elektroniki. Z naszego artykułu dowiesz się, czym są poszczególne rodzaje przelotek oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie.
Czym są przelotki?
Przelotki są metalizowanymi otworami, których zadaniem jest zapewnienia połączenia elektrycznego z poszczególnymi warstwami mozaik obwodu oraz do transferu na wskroś laminatu ciepła wytwarzanego przez komponenty montażu powierzchniowego. Najczęściej ich średnica wynosi około 0,15 mm ÷ 0,50 mm. To świetne rozwiązanie technologiczne, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom technologicznym. Istnieją dwa typy przelotek: ślepe i zagrzebane. Każda z nich wykorzystywana jest w innej sytuacji, choć przelotki zagrzebane cieszą się dużo większą popularnością w projektowaniu płytek drukowanych.
Przelotki ślepe
Ślepe przelotki najczęściej stosowane są w wielowarstwowych obwodach, które nie przechodzą na wskroś obwodu. Wiercone są na określoną głębokość za pomocą lasera lub mechanicznie, a ich zadaniem jest stworzenie odpowiedniego połączenia elektrycznego, jednej warstwy zewnętrznej z kilkoma, bądź pojedynczą warstwą obwodu. Płytki ze ślepymi przelotkami są dużo mniej popularne niż płytki z zagrzebanymi przelotkami. Swoje zastosowanie znajdują w momencie gdy cały układ jest bardzo mocno upakowany, a potrzebne jest dodatkowe miejsce na jednej stronie płytki. Ślepe przelotki są również stosowane wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na jednej ze stron, a nie ma sensu tworzenia połączenia w płytce między jej warstwami. Nazwa ślepych płytek pochodzi od jej otworów, które łączą jedynie dwie warstwy w płytkach czterowarstwowych i nie są do końca przewiercone. Projektant poprzez wiercenie otworów na głębokość miedzi, po nałożeniu metalizacji, może uzyskać połączenie elektryczne między dwiema warstwami, co może mieć ogromne zalety w projektowaniu urządzeń elektrycznych. Warto pamiętać, że wiercenie dla przelotek ślepych może być wykonywane od dołu lub od góry, jednak należy się zatrzymać przed końcem płytki PCB.
Przelotki zagrzebane
Jednym z najprostszych rodzajów przelotek są przelotki zagrzebane. Ich nazwa bierze się z ich umiejscowienia w obwodach, gdzie jest niewidoczna na zewnątrz. Ten rodzaj przelotek wykonywany jest jedynie w obwodach wielowarstwowych i zapewnia połączenie jedynie między wewnętrznymi warstwami obwodu (wybrane warstwy miedzi). Ich zastosowanie pozwala na zwiększenie możliwości projektowych obwodów drukowanych, gdyż możliwe jest dużo lepsze wykorzystanie powierzchni miedzi i ograniczenie kosztów wytworzenia jednego obwodu. Przelotki zagrzebane wiercone są jedynie mechanicznie i wykonywane na rdzeniach lub rdzeniu wewnętrznym.
Podobne artykuły
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (10)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (16)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (40)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games