Robienie screena na telefonie to aktualnie umiejętność podstawowa w posługiwaniu się telefonem. Jest niemalże obowiązkowa tak samo jak umiejętność instalowania aplikacji czy robienia zdjęć. Dlaczego to takie ważne? Wiele osób potrzebuje udostępnić komuś ekran albo zapisać dla siebie w formie graficznej zrzut z gry, strony internetowej czy danego obrazku z jakiejkolwiek innej aplikacji. Za pomocą screenów na telefonie możemy również uchwycić rozmowę na Messengerze czy WhatsAppie.

Warto wiedzieć, że każdy smartfon ma wbudowaną funkcję robienia screenów i zachowywania plików w postaci graficznej. Popularne screenshoty na różnych telefonach robi się inaczej. Najczęściej jest to kombinacja 2 różnych przycisków. Co ważne, nie zawsze są to przyciski fizyczne, czasami chodzi o przyciski ekranowe.

Jak zrobić screena na telefonie z Androidem

Jeśli mamy telefon z Androidem to najczęściej (ale nie zawsze!) aby zrobić screen, należy jednocześnie przycisnąć i przytrzymać przycisk blokady telefonu oraz przycisk HOME (środkowy przycisk). Przytrzymanie klawiszy wynosi do 2 sekund, a zapisany screen wyświetli nam się na krótko zaraz po zrobieniu.

jak zrobić screena na telefonie android

Jeśli nasz telefon nie posiada fizycznego przycisku HOME jak to ma miejsce w nowszych medalach telefonów, np. w Sony lub Huawei, to screen wykonujemy poprzez przytrzymanie przycisku blokady telefonu oraz przycisku obniżania głośności (dolny przycisk regulacji głośności).

Są natomiast telefony, w których screen robi się trudniej. W przypadku telefonu Meizu Pro 7 skrót do robienia screena został schowany do rozwijanego menu.

Jak zrobić screena na telefonie z iOS

W przypadku iOS również zachodzi konieczność przyciśnięcia jednocześnie 2 przycisków: Usypianie oraz Początek. Niektórych urządzeniach usypianie jest od góry telefonu, a w nowszych modelach z boku telefonu.

jak zrobić screena na telefonie ios

Gdzie jest zapisany screen na telefonie

W telefonach z Androidem screenshot znajduje się w folderze Obrazy/Screenshots albo Obrazy/Zdjęcia z ekranu, w pamięci wewnętrznej telefonu. W telefonach Apple z iOS musimy wejść do Zdjęcia / Albumy / Rolka z aparatu.