Infrastruktura sieciowa jest w większości przedsiębiorstw bardzo ważna. Aplikacje, oprogramowanie, dokumenty, komunikacja – te wszystkie zadania mogą być wykonywane właśnie za pośrednictwem Internetu. Należy zatem podejść do zagadnienia budowy sieci komputerowej w firmie z właściwą uwagą. Dzięki temu zadania będą wykonywane sprawniej, a przede wszystkim – bezpieczniej.

Internet na firmę – elementy niezbędne do zbudowania infrastruktury sieciowej w przedsiębiorstwie

Aby stworzyć sieć komputerową w swojej firmie, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na początku warto zaznaczyć, że tworzenie środowiska sieciowego w przedsiębiorstwie znacznie różni się od budowania infrastruktury internetowej w domu.

Do stworzenia środowiska sieciowego w firmie potrzebne będą: modem, router, firewall, switch, kable LAN/ Patch Cable, punkt dostępowy, repeater i panel krosowy.

Budowa sieci komputerowej w firmie – przykład

By lepiej opisać, jak powinna wyglądać sieć komputerowa w firmie, warto posłużyć się przykładem prostej konfiguracji sieci biurowej. Prezentuje się ona następująco: połączenie internetowe przechodzi za pośrednictwem kabla od dostawcy, który zapewnia Internet na firmę. Łącze natomiast powinno być podłączone do routera. Następnie firewall filtruje ruch przesyłany przez kabel, który łączy się z przełącznikiem – switchem. W kolejnym kroku wszystkie urządzenia – poprzez kable, punkty dostępowe i crossowe czy repeatery – uzyskują dostęp do sieci. Można powiedzieć, że na tym etapie budowa sieci komputerowej w firmie jest zakończona.

Internet na firmę – o czym jeszcze należy pamiętać?

Budując infrastrukturę sieciową w firmie, warto również pamiętać o innych kwestiach, takich jak szybkość, stabilne połączenie, łatwa skalowalność, a także ochrona danych. Dobrą ofertę powinno również charakteryzować to, że przedsiębiorca może praktycznie w każdym momencie uzyskać wsparcie techniczne.

Jedną z takich ofert jest pakiet zawierający Internet na firmę od INEA. Internet do biura może mieć jedną z kilku dostępnych prędkości: 300 i 600 Mb/s w usłudze Internet Standard oraz 200 i 500 Mb/s w usłudze Internet Premium. Obie usługi są również dostępne w wersji 1 Gb/s.

Dlaczego warto zdecydować się na Internet do biura od INEA?

Oprócz wysokiej prędkości łącza, klienci INEA mogą wybrać Internet do biura o dużej stabilności, a także charakteryzujący się wysokim SLA. Całość dopełnia łatwa skalowalność, która pozwala zwiększyć pasmo w dowolnym momencie trwania umowy. INEA zapewnia także wsparcie techniczne w formacie 24/7/365, które pozwala w komfortowy sposób korzystać z oferty.