Dzisiaj zostaniemy nadal przy tematyce komputerowej i przyjrzymy się bliżej routerowi Wi-Fi a w szczególności jego adresowi IP. Ale zacznijmy od podstaw.

Dawno, dawno temu, kiedy w domach szczęśliwców, na honorowym miejscu znajdował się telefon z okrągłą tarczą numeryczną a pod strzechy trafiały pierwsze komputery internet był kojarzony z małą, popiskującą skrzyneczką podłączoną do gniazdka telefonicznego i obowiązkowym okrzykiem „mamo nie dzwoń nigdzie teraz, bo jestem w internecie”. Można było podłączyć tylko jeden komputer do jednego modemu i linii telefonicznej.

Dzisiaj, w naszych domach, praktycznie każdy sprzęt może być podłączony do internetu jednocześnie. Komputery, telefony, tablety a nawet coraz częściej sprzęt AGD. Taką możliwość daje router, spina on nasze urządzenia z dostępem do internetu i to bez użycia kabli.

Czym różni się router od modemu?

Każdy dostawca internetu, z którym podpiszemy umowę dostarczy nam dwa urządzenia – modem i router. Czym one się różnią? Modem to urządzenie, które pozwala na korzystanie z internetu. Zamienia on sygnał dostawcy internetu na tak zrozumiały dla naszych urządzeń. Z kolei zadaniem routera jest podzielenie sygnału internetowego tak, aby każde z naszych urządzeń uzyskało do niego dostęp. Coraz częściej możemy spotkać urządzenia integrujące modem z routerem w jednej obudowie.

Jak działa router?

No dobrze, wiemy już, co robi router, ale jak ona działa? Jak odbywa się otwarcie nam furtki do internetu? Skąd router wie, komu i gdzie przesłać nasze wiadomości? Odpowiedź jest prosta, podobnie jak w przypadku zwykłych listów wysyłanych na poczcie tak i w świecie internetu istnieją adresy. Dokładnie tak, jeżeli wysyłam list międzynarodowy to adres w urzędach pocztowych jest odczytywany następująco: kraj, miasto, ulica, nr domu. Tak samo jest w sieci internetowej, każde urządzenie, które łączy się z Internetem dostaje adres. Jest to adres IP, to skrót od Internet Protocol (Protokół Internetowy). Zadaniem naszego routera jest nadanie nr IP każdemu urządzeniu w sieci domowej, tak, aby wzajemnie się rozpoznawały (przez analogię do zwykłej poczty możemy porównać je z numerami mieszkań), natomiast nasz router ma również własny adres IP, czyli odpowiednik nr domu, urządzenia naszego dostawcy również posiadają adres IP. W ten sposób, w dużym uproszczeniu, można opisać jak nasze wiadomości trafiają pod właściwy adres.

Czym tak naprawdę jest adres IP?

Tak jak pisałem wcześniej, adres IP jest unikalnym numerem identyfikującym. Umożliwia on komunikację urządzeń znajdujących się w sieci internetowej. Zbudowany jest z czterech liczb oddzielonych od siebie kropkami, na przykład: 198.198.25.6.

Do czego będzie nam potrzebny adres IP naszego routera?

W momencie, kiedy zakupimy usługę dostępu do internetu nasz dostawca przekaże nam też router, który będzie skonfigurowany i gotowy do podłączenia. Możemy tez otrzymać instrukcję krok po kroku jak skonfigurować nasz router do pracy. Może się jednak zdarzyć, że zakupiliśmy samodzielnie router i chcemy go skonfigurować do współpracy z naszym dostawcą internetu lub chcemy zmienić ustawienia w naszym routerze i potrzebujemy dostać się do panelu administratora, do tego niezbędny nam będzie adres IP routera.

Jak sprawdzić adres IP routera?

Mając już wiedzę ogólną jak działa nasz router i kiedy będzie nam potrzebny jego adres IP, zacznijmy go szukać – czyli jak sprawdzić adres IP routera.

Zaczniemy od poszukiwań manualnych, zaczynamy od zajrzenia na spód naszego routera, powinna się tam znajdować naklejka z adresem IP i potrzebnymi hasłami do logowania. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na sprawdzenie adresu IP routera. Ale co jeżeli naklejki nie ma albo nasz router schowaliśmy za meblami i dostanie się do niego będzie wymagało większego przemeblowania w mieszkaniu?

Możemy wypróbować znane, popularne adresy IP wpisując w pasek wyszukiwarki internetowej następujące adresy: 192.168.0.1; 192.168.178.1 lub 192.168.1.1.

Może się jednak zdarzyć, że nasze urządzenie posiada inny niż standardowy adres IP. W przypadku, jeżeli żaden z podanych wyżej adresów nie zadziałał poprośmy nasz komputer o podanie tego adresu.

Tak, komputer zna adres IP naszego routera, ale musimy go o niego odpowiednio zapytać. Pierwszym krokiem jest uruchomienie konsoli systemowej. Można ją wywołać używając kombinacji klawiszy Windows + R, czego efektem będzie wyświetlenie okna uruchamiania. W oknie tym należy wpisać komendę „cmd” i zatwierdzić klawiszem Enter.

Na ekranie pojawi się nam czarne okno z tzw. wierszem poleceń, służy ono do wprowadzania komend umożliwiających dostanie się do zaawansowanych funkcji systemu Windows, więc należy obchodzić się z nim ostrożnie. W oknie tym wpisujemy polecenie „ipconfig” i naciskamy klawisz Enter.

W efekcie pojawią się dane dotyczące naszych kart sieciowych. Należy odnaleźć w śród nich kartę bezprzewodową i odczytać domyślny adres IP, będzie opisany po angielsku Default Gateway. Jest to poszukiwany prze nas adres IP routera.

Jak widać, sprawdzenie adresu IP routera nie wymaga jakiejś wiedzy specjalistycznej czy pochłaniających czas czynności. Wystarczy znajomość podstawowych komend, żeby w ciągu chwili uzyskać potrzebne nam dane.