Każdy z nas borykał się pewnie już nie raz z pewnym problemem. A mianowicie.: „Gdzie jest mój telefon?!” Nieraz przeszukując nasze mieszkanie, i zaglądając w coraz to dziwniejsze zakamarki myśleliśmy gdzie go zostawiliśmy, czy może został nam skradziony i tego nie zauważyliśmy. Czy też mamy świadomość kradzieży naszego telefonu komórkowego i chcemy policji wskazać miejsce gdzie się znajduje. Prostsze by to było gdyby w telefonie działała nasza karta SIM, ale kiedy dzwonimy z innego telefony na nasz numer i słyszymy komunikat „numer poza zasięgiem” oznacza to tylko jedno, „znalazca” wyciągną naszą kartę sim i teraz pewnie na bezczelnego paraduje z naszym telefonem i swoją kartą.

Czy jest na to rada? Czy można namierzyć telefon po jego nr IMEI? O tym będzie dzisiejszy artykuł.

Co to w ogóle jest ten numer IMEI?

Słowo IMEI to skrót od angielskiej nazwy Inernational Mobile Equipment Identity i jest to indywidualny numer każdego telefonu. Składa się on z piętnastu cyfr, gdzie pierwsze dwie to kod montażu, kolejne sześć to kod homologacji, następne sześć do numer seryjny i ostatnia to suma kontrolna. Służy on do identyfikowania urządzenia przez sieć komórkową.

Gdzie znajdziemy numer IMEI?

IMEINumer IMEI może być nadrukowany na tylnej obudowie naszego telefonu, Może też znajdować się na naklejce pod baterią. Jeżeli nasz telefon należy do jednobryłowych (taki nieotwierany) to numer IMEI może znajdować się na specjalnej wysuwanej karteczce schowanej w gnieździe karty SIM (tak praktykuje firma SONY) lub może być nadrukowany na wysuwanie ramce gnieździe karty SIM (to z kolei praktyka firmy Apple). Możemy też w telefonie wprowadzić kod *#06# z pozycji klawiatury i numer IMEI wyświetli się na naszym ekranie.

Ale co zrobić, jeżeli straciliśmy nasz telefon? Jeżeli kupiliśmy telefon u operatora telefonii komórkowej to numer IMEI znajdziemy na umowie z operatorem oraz na fakturze zakupu. Przy telefonie nabytym w sklepie z elektroniką numer IMEI powinien znajdować się na dowodzie zakupy. Jeżeli kupiliśmy telefon z tzw. drugiej ręki pamiętajmy żeby zapisać sobie ten numer lub zachować pudełko, ponieważ na nim również jest nadrukowany nr IMEI.

Jeżeli nasz telefon posiada system Android to nr IMEI znajdziemy w panelu Google, ustawienia konta, zarządzanie urządzeniami. W przypadku iOS numer ten znajdziemy w aplikacji iCloud w zakładzie nasze urządzenia.

Jak operatorzy „widzą” nasz telefon?

Identyfikacja naszego urządzenia wraz z numerem telefonu na stacji bazowej BTS odbywa się za pomocą trzech numerów: numeru telefonu, numeru seryjnego karty SIM i numeru IMEI. Czyli operator komórkowy jest w stanie sprawdzić, do którego nadajnika BTS zalogował się telefon o konkretnym numerze IMEI.

Odpowiedzmy, więc na zasadnicze pytanie jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?

Jak namierzyć telefonNiestety operator komórkowy nam w tej kwestii nie pomoże, oczywiście jest w stanie zlokalizować w przybliżeniu gdzie znajduje się nasz telefon na podstawie logowań do stacji BTS, ale taka operacja jest zastrzeżona tylko dla instytucji państwowych i wymaga całej góry działań biurokratycznych. Policja dysponuje narzędziami do namierzania telefonów po numerze IMEI, ale, z doświadczenia wiem, że tego nie zrobią, dla Policji do niska szkodliwość żeby angażować takie środki. Dopiero, jeśli nasz telefon zostanie użyty do popełnienia przestępstwa to Policja zacznie go szukać.

Niestety, w przypadku kradzieży jedyną szansą dla nas na odzyskanie telefonu, jest jednak zgłoszenie na Policję. Nasz numer IMEI zostanie wciągnięty na listę telefonów skradzionych i może zostać wykryty podczas rutynowych kontroli funkcjonariuszy. Podczas sprawdzania różnego rodzaju, komisów lub tzw. Dziupli lub podczas gdy patrol wykonuje wyrywkową kontrolę na mieście.

Jeżeli dokonaliśmy zgłoszenia kradzież naszego telefonu na Policję, nie zapomnijmy poprosić o zaświadczenie z wpisanym numerem IMEI, pozwoli ono na zgłoszenie operatorowi komórkowemu kradzieży telefonu, który na tej podstawie zablokuje możliwość logowania do stacji bazowych tego konkretnego numeru IMEI.

Odpowiadając na tytułowe pytanie jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI? Niestety nie mamy takiej możliwości, jedyne, co możemy zrobić to zgłosić fakt kradzieży policji i liczyć na szczęście, że akurat nasz telefon będzie obiektem wyrywkowej kontroli.

Ale czy mamy inne sposoby na zlokalizowanie telefonu? Tak, jeżeli nasz telefon jest wyposażony w lokalizację GPS, wielu producentów telefonów daje taką możliwość. Firma Apple oferuje swoim klientom funkcję „znajdź mój iPhone”, która za pomocą naszego konta iCloud wyświetli przybliżoną lokalizację naszego telefonu.

Telefon z systemem Android również mają podobną funkcję, która pozwala na lokalizację telefonu, uruchomienie dzwonku w telefonie, czy też, w ostateczności, wymazania danych z naszego telefonu.

Są też usługi niezależne, pozwalające na podstawie lokalizacji GPS określić przybliżone miejsce, w którym znajduje się nasz telefon oraz np. zablokować dostęp do danych za pomocą hasła.

Na koniec proszę pamiętajcie, żeby zminimalizować skutki kradzieży najlepiej jest ustawić w telefonie stałą synchronizację z naszym kontem internetowym. Pamiętajmy też żeby zabezpieczyć nasz telefon dodatkowym hasłem. Uchronimy się w ten sposób nie tylko przed utratą danych, ale też przed przejęciem ich prze złodzieja.