Steam, cóż to jest? Zanim zajmiemy się doładowywania konta na tym serwisie poznajmy jego możliwości, w końcu musimy wiedzieć, komu i za co przelewamy nasze pieniądze. Steam to już legenda, jedna z najstarszych platform cyfrowych do dystrybucji i zarządzania grami. Powstała początkowo, jako miejsce dystrybucji gier wyprodukowanych przez studio Valve. Ale przy coraz większym dostępie do internetu i możliwości pobierania i przechowywania gier w wersji cyfrowej producenci gier, celem obniżenia kosztów dystrybucji swoich produktów odeszli od ich wersji pudełkowej i przenieśli dystrybucję na działającą już prężnie platformę Steam. Okazało się to hitem i platforma do dzisiaj jest niekwestionowanym królem tej branży. Na całym świecie chyba nie ma żadnego gracza, który nie słyszałby o platformie Steam.

Jak wspomnieliśmy wyżej Steam jest platformą do dystrybucji gier, czyli my, jako gracz kupujemy interesujące nas tytuły. Oczywiście robimy to przy pomocy gotówki, która musi znaleźć się w naszym wirtualnym portfelu.

Jak doładować konto Steam?

Jak doładować konto Steam? Jest na to kilka możliwości. W zależności czy posiadamy konto bankowe czy też jesteśmy młodym graczem i kupujemy gry za nasze kieszonkowe. W tym drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do kiosku z prasą i zakupienie karty PaySafeCard. Jest to bardzo wygodny środek, ponieważ przepisujemy umieszczony na karcie kod w odpowiednie miejsce na stronie Steam (oczywiście po wcześniejszym założeniu konta na stronie serwisu).

Możemy doładować nasz portfel tylko na konkretny zakup lub mieć zapas na super niespodziewane promocje, które czasem pojawiają się na serwisie.

Jeżeli chodzi o przelew bankowy to najpopularniejszy jest przelew przez system PayPal. Nie jest to wygodna metoda dla Polaków, ponieważ złotówki przeliczane są najpierw na euro a dopiero zasilają nasz portfel, co powoduje nawet kilkudniowe opóźnienie, przy kilkugodzinnych promocja jest to metoda dla nas nie do przyjęcia. Poza tym serwis zaokrągla do pełnych euro 5,10,15 itd., zmusza to do prawidłowego przeliczenia naszej wpłaty, żeby nie okazało się, że zabraknie nam kilku złotych.

Od 2018 roku Steam wprowadził możliwość płacenia w złotówkach i pozwala korzystać z serwisu do płatności Przelewy24. Dzięki temu nie musimy już martwić się żmudnym przeliczaniem złotówek na euro. Zastosowany przelicznik jest dla Polaków niesamowicie korzystny, trafiają się promocje, że płacimy nawet kilkadziesiąt złoty mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Np. w momencie pisania tego tekstu trylogia Wiedźmina jest do zakupienia za 36,99zł.

Doładowanie konta Steam krok po kroku:

 • należy zalogować się na swoim koncie Steam
 • klikamy w prawym górnym rogu na swoją nazwę użytkownika i przechodzimy do danych naszego konta
 • po prawej stronie jest niebieskie okienko, w którym znajduje się informacja o obecnym stanie naszego portfela
 • pod nagłówkiem „stan portfela” znajduje się odnośnik, który przekierowuje nas do opcji doładowania
 • pojawi się okno ze zdefiniowanymi kwotami, którymi możemy doładować nasz portfel
 • kolejny krok przekierowuje nas do strony płatności gdzie wybieramy opcję płatności
 • wypełniamy wymagane pola
 • po zatwierdzeniu danych nasz rachunek zostanie obciążony wybraną kwotą a portfel Steam zostanie doładowany.

Wartość doładowania zależy tylko od nas, jeżeli chcemy skorzystać z ogromnych przecen to wystarczy nawet 40 zł a jeżeli chcemy zakupić grę w dniu premiery to musimy przygotować się na wydatek nawet ponad 300 zł. Serwis pozwala na wpłatę od 5 do 1500 Euro oczywiście można wpłacać w złotówkach.

Innym sposobem jest skorzystanie z kodów Steam Wallet, kody te działają tak sam jak karty podarunkowe. Można je wykorzystać na doładowanie portfela Steam i wykorzystać do zakupu gier i innych produktów ze strony Steam.

 1. Zaloguj się na koncie Steam
 2. Po zalogowaniu wprowadź swój unikalny kod w polu „Steam Wallet Code„.
 3. Kliknij „kontynuuj„, aby wykorzystać kredyt na swoim koncie. Ważne:, jeśli nigdy nie korzystałeś z konta Steam Wallet na swoim koncie, możesz zostać poproszony o podanie aktualnego adresu w celu ustalenia właściwej waluty.
 4. Wartość kodu portfela Steam zostanie dodana do salda na koncie. Aktualne dostępne saldo zostanie wyświetlone w prawym górnym rogu pod Twoją nazwą użytkownika.

Zasilenie portfela to jedno a efektywne wykorzystanie środków do drugie. Podstawową zasadą jest cierpliwość, obserwujmy serwis i wypatrujmy promocji. Szczególnie obserwujmy okres świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nie przegapmy też Czarnego Piątku, w końcu Steam przygotowany był pierwotnie na amerykański rynek i Black Friday na pewno da nam spore obniżki. Pamiętajmy też o dniu dziecka, to dzieci są głównym odbiorcą gier video. Oprócz tych oczywistych dat warto zaglądać na Steam codziennie, ponieważ pojawiają się różne okazjonalne, często jedno dniowe promocje, tak np. było 11 listopada z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pamiętajcie, udane zakupy na Steamie nie są już problematyczne. Prostota doładowań, polska waluta, szybkie przelewy to wszystko uczyniło Steam bardziej dostępnym dla polskiego użytkownika. Jeżeli przypilnujemy promocji to nasza biblioteka może się bardzo szybko zapełnić świetnymi tytułami.