Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak powinna prezentować się idealna księga pamiątkowa. Musi być jednak trwała, solidna, a także dobrze dostosowana do okazji, tematyki i przeznaczenia. Ważny jest indywidualny styl osoby, biznesu, restauracji czy hotelu. Renomowane hotele i lokale gastronomiczne słyną z prowadzenia ksiąg pamiątkowych. Jest to także forma upamiętnienia uroczystego dnia lub okresu czasu.

Księga gości – wyznacznik renomy hotelu i restauracji

Jedną z najstarszych i najpopularniejszych form ksiąg pamiątkowych są księgi gości w hotelach i restauracjach. Możliwość wpisu do księgi zdecydowanie podnosi renomę firmy. Jest to także rodzaj komunikacji z gośćmi oraz zbiór cennych opinii. Niejednokrotnie lokale szczycą się wpisami ważnych osobistości! Ze względu na przeznaczenie, takie księgi pamiątkowe zazwyczaj się bardzo ekskluzywne, od użytych materiałów po szczegóły wykończeń. Okładka musi być wytrzymała, dlatego najczęściej wykonana jest z lakierowanej skóry ekologicznej, trwałego materiału lub skóry naturalnej. W takich księgach sprawdzą się szyte strony, eliminujące ryzyko zniszczenia łączeń. Warto także dobrać odpowiedni papier o małym stopniu przepuszczalności światła. Dzięki temu, wpisy umieszczone na drugiej stronie kartki nie będą przebijać. Ważna jest również jakość papieru. Papier drzewny nie prześwituje, ale z czasem żółknie i łatwo ulega zniszczeniom. Dlatego warto wybierać specjalistyczny papier o wysokiej gramaturze. Wszystko to powinny być uzupełnione dekoracją okładki. Grafika zdobiąca księgę gości jest ważnym elementem identyfikacji wizualnej firmy. Można dostarczyć własną grafikę z logotypem lub powierzyć to zadanie projektantowi. Grawer na okładce często jest uszlachetniany, co prezentuje się bardzo efektownie. W jakim formacie wykonywane są księgi gości? Zazwyczaj jest to format A4. Duża liczba stron dodatkowo wpływa na dostojny wygląd księgi.

Księgi pamiątkowe ślubne, kroniki szkolne i pamiątka firmowa

Księgi do użytku prywatnego to rodzaj pamiętnika z uroczystego dnia lub okresu czasu. Na uwagę zasługują na przykład pamiątkowe księgi ślubne. Jak powinna wyglądać najpiękniejsza księga pamiątkowa z dnia ślubu? Oprawa często wykonana jest z ekologicznej białej lub kremowej skóry bądź jasnego materiału. Nie jest to jednak konieczność! W przypadku ślubów w stylu rustykalnym czy alternatywnym, możliwości jest bardzo wiele. Firmy zajmujące się tworzeniem ksiąg pamiątkowych często dysponują projektami ślubnych grawerów. Wybrany projekt ozdobi okładkę. Można także dostarczyć własny szkic lub gotową grafikę wektorową. Na okładce często umieszczana jest również wybrana fotografia. Format, papier i rodzaj łączeń są w dużej mierze zależne od planów Pary Młodej. Jeżeli w księdze mają pojawić się także zdjęcia, warto wyposażyć album w strony ze specjalnymi wkładkami. Takie wkładki mocowane są śrubami, co zapewnia trwałość księgi. Taka sama zasada dotyczy kronik szkolnych. Kroniki dla nauczycieli i uczniów zazwyczaj wykonywane są w formacie A4. To tradycyjne księgi, o oprawie utrzymanej w klasycznych kolorach granatu, butelkowej zieleni, błękitu czy w kolorze bordowym. Powstają jednak również niestandardowe księgi, według indywidualnych pomysłów. Z kolei księgi pamiątkowe dla pracowników firm, powinny być szczególnie dostosowane do charakteru i stylu biznesu. Dostępne są nowoczesne okładki z grubej tektury, luksusowych materiałów i skór.

Księgi pamiątkowe to tradycyjna forma pamiątki i ekskluzywnego marketingu. Dostępny jest szereg rozwiązań, co umożliwia dobór księgi do potrzeb. Luksusowe księgi gości, pamiątkowe księgi dla uczniów i nauczycieli, pamiątki z dnia ślubu. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni papier i rodzaj łączeń. Tak powstanie idealna księga pamiątkowa – trwała, estetyczna i dobrze spełniająca swoją funkcję.

Księgarka