Dzisiaj zajmę się jedną z funkcji najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie jakim jest Facebook.

Prawdopodobnie nie ma na świecie osobo, która nie słyszałaby o tym serwisie, a większość z nas korzysta z niego. Serwis jest tak ogromnie popularny, że zdominował większość dziedzin z naszego życia. Praktycznie w każdym miejscu, na każdym produkcie, na prawie każdej stronie internetowej zobaczymy logo Facebooka – mały, niebieski kwadracik z białą literą f na środku.

Czym jest ten słynny już Facebook, co zbudowało jego popularność?

Facebook jest serwisem społecznościowym, na którym użytkownicy, którzy się zarejestrują, mogą tworzyć sieć znajomych i grupy. Pozwala on również na dzielenie się wiadomościami i zdjęciami. Daje nam też możliwość publikowania zdarzeń z naszego życia na osi czasu, co można porównać z pisaniem pamiętnika. Na Facebooku zagramy w gry, znajdziemy producenta naszego ulubionego szamponu czy miliony porad na wszelkie tematy.

Popularność serwis ten zawdzięcza prostocie, otwartości i uniwersalności. Pierwotnie powstał na Uniwersytecie Harvarda z myślą o studentach i ucznia szkół średnich. Miał służyć szybkiej wymianie informacji między uczniami, dzielenia się zdarzeniami i informowania, co się akurat dzieje w okolicy.

Obecnie ilość użytkowników tego serwisu przekroczyła 2 miliardy nie dziwi, więc fakt, że wszelkiej maści producenci tworzą swoje profile promując swoje produkty tak licznej grupie potencjalnych klientów.

Po co nam Facebook?

To, dlaczego firmy chcą zaistnieć na Facebook już wiemy, ale, po co nam ten serwis, skoro nie jesteśmy ani producentami ani studentami, dla których pierwotnie powstał ten serwis. Odpowiedź jest oczywista, po to, aby utrzymać kontakt ze znajomymi, pozwala on na obserwowanie, co robią znajomi, na angażowanie się we wspólne wydarzenia, zapisywanie się do różnych grup np. posiadaczy konkretnego modelu auta, co pozwala na uzyskanie mnóstwa porad niedostępnych tradycyjnymi metodami.

Zaczyna się przeważnie od rodziny, to jest nasza pierwsza grupa. Zapraszamy do znajomych wujków, ciocie, kuzynów itd. Nagle dowiadujemy się, że komuś urodziło się dziecko, czy odnajdujemy dawno niewidzianą kuzynkę. Następnie powiększamy nasza grupę o znajomych, kolegów ze szkoły i pracy. Sprawdzamy znajomych naszych znajomych, bo być może znajdzie się ktoś, kogo znamy. Dodajemy się do grup leżących w naszych zainteresowania czy po prostu, dlatego że są ciekawe. I nagle okazuje się, że ilość naszych znajomych liczymy w setkach.. woow!

I tutaj przechodzimy do dzisiejszego tematu. W śród tylu osób na pewno znajdzie się ktoś z im się nie zgadzamy, ktoś, kto powie nam kilka ciężkich słów, ktoś, na kogo po prostu się obrazimy. Co dzieje się przeważnie w takim przypadku? Postanawiamy usunąć taką osobę z naszych znajomych i nie pozwolić jej na ponowne dołączenie do naszej grupy czy też napisania do nas wiadomości.

Jeżeli chodzi o usunięcie osoby ze znajomych to sprawa jest prosta, wchodzimy na listę naszych znajomych i przy nazwisku po prawej stronie mamy przycisk z napisem „znajomi”. Wystarczy go kliknąć i nie mamy już tego znajomego, co najważniejsze Facebook nie jest donosicielem i nie będzie o tym fakcie informował drugą stronę.

Natomiast, co jeżeli nie chcemy żeby konkretna osoba czytała publikowane przez nas treści albo oznaczała nas na różnych postach. Oczywiście możemy taką osobę zablokować.

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  1. Możemy skorzystać z ustawień blokowania. W tym celu w prawym górnym rogu Facebooka klikamy w mały, skierowany w dół trójkąt i wybieramy „ustawienia”. Następnie klikamy w opcję „Blokowanie”, która znajduje się po lewej stronie ekranu. Wprowadzamy imię i nazwisko osoby, którą chcemy zablokować i klikamy „Zablokuj”. Ponieważ może być kilka osób o tym imieniu i nazwisku wyświetli się ich lista, wybieramy tą konkretną i ponownie klikamy „Zablokuj”.
  2. Drugi sposób jest, moim zdaniem łatwiejszy. Wyświetlamy profil naszego złośnika i na jego zdjęciu w tle znajduje się przycisk z trzema kropkami. Wybieramy go i klikamy zablokuj.

Co tak dokładnie daje nam blokada?

Osoba zablokowana nie będzie mogła wyświetlać twoich profilowych publikacji, oznaczać Cię w postach, zdjęciach i komentarzach. Nie będzie też mogła wysyłać do Ciebie zaproszeń na wydarzenia lub do grup. Rozpoczynać z tobą rozmowy czy dodawać Cię do znajomych (blokada automatycznie usuwa daną osobę z grona znajomych).

No, ale nastał słoneczny dzień w waszej znajomości, było podanie sobie rąk na zgodę i można ponownie podglądać się na Facebooku tylko czy da się znieść założoną wcześniej blokadę? Oczywiście, że tak, nasz ulubiony serwis przewidział taką możliwość.

Jak odblokować kogoś na Facebooku?

Oczywiście wszystko odbywa się w ustawieniach naszego konta, więc musimy być na nie zalogowani.

Odblokowywanie odbywa się podobnie jak pierwszy sposób blokowania, czyli w prawym górnym rogu Facebooka klikamy w mały, skierowany w dół trójkąt i wybieramy „ustawienia”. Następnie klikamy w opcję „Blokowanie”, w sekcji „Zablokuj użytkowników” będzie lista zablokowanych osób. Klikamy w opcję „Odblokuj” obok imienia i nazwiska osoby, którą chcemy odblokować, następnie klikamy „Potwierdź”.

Odblokowanie nie powoduje dodania do znajomych, musimy wysłać zaproszenie, jeżeli chcemy ponownie mieć tą osobę w znajomych. Ważne jest to, że po odblokowaniu opcja „Zablokuj” jest przez kilka dni nieaktywna.

Na koniec, taka refleksja. Pisząc ten artykuł testowałem wszystkie komendy na swoim profilu, i ku mojemu zdziwieniu w sekcji „Zablokuj użytkowników” mam klika osób, o czym już zapomniałem. Pod dłuższym namyśle… niech tam zostaną.