Lutowanie jest czynnością, dzięki której można scalać ze sobą elementy metalowe lub cynowe. Żeby ją wykonać, należy mieć dostęp do odpowiednich narzędzi.

Lutowanie sprawdza się podczas większości prac serwisowych i montażowych

Na samym początku, jeszcze zanim przejdziemy do wyszczególnienia, które narzędzia będą najbardziej przydatne w procesie lutowania, warto dowiedzieć się, na czym właściwie polega sama czynność.

Lutowanie można opisać jako proces łączenia, w którym materiały metalowe są ze sobą łączone poprzez stopienie lutu, jednocześnie nie naruszając znacznie struktury scalanych elementów. Zazwyczaj momentem, w którym łączone ze sobą materiały mogą być scalone, jest podgrzanie ich struktury do poziomu 315°C. Po zakończeniu lutowania następuje ochłodzenie surowca, co tworzy stałe połączenie odporne na gaz i wilgoć.

Do wykonywania połączeń potrzebna jest dobra lutownica

Na rynku jest dostępnych obecnie wiele rodzajów urządzeń do lutowania. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest sam grot, który można podłączyć do kontaktu. Popularność zawdzięcza temu, że pozwala wykonywać połączenia wymagające dużej precyzji i to bez posiadania dogłębnej wiedzy specjalistycznej. Ta odmiana charakteryzuje się również niską ceną i można znaleźć produkty o rozmaitej klasie wydajności, czy różnych rozmiarach.

Pistolet lutowniczy – stały element wyposażenia skrzynki z narzędziami

Gdyby zajrzeć do typowej skrzynki z narzędziami osób związanych z elektrotechniką, czy po prostu majsterkowaniem, od razu natrafiłoby się wzrokiem na pistolet lutowniczy. To jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń do lutowania. Bardzo dobrze się sprawdza w każdej sytuacji, gdy potrzebne jest naprawienie przerwanej ścieżki przewodu lub luźnego połączenia drutu. Pistolet lutowniczy jest wyposażony w elementy, które osiągają wysoką temperaturę w niezwykle krótkim czasie, co pozwala mieć narzędzie gotowe do działania już w kilka sekund.

Stacja lutownicza – praktyczne i uniwersalne urządzenie

Trójkę najbardziej popularnych lutownic uzupełnia stacja lutownicza. To urządzenie, które może się przydać zarówno w domu, jak i warsztacie elektronicznym lub przedsiębiorstwie przemysłowym. Dużym atutem, jest możliwość regulacji temperatury – pozwala to utrzymywać pożądany poziom ciepła dla lutu. Oprócz tego stacje lutownicze mogą być wyposażone w różne groty, co sprawia, że ich zastosowanie może być niezwykle uniwersalne.

Tygle lutownicze – praktyczne akcesoria do lutowania 

Dostępne w ofercie większych sklepów specjalistycznych garnki do lutowania, bo do taką nazwą również funkcjonują tygle lutownicze, są wykorzystywane do cynowania przewodów i końcówek lutowniczych. Tygle bardzo przydają się również do cynowania elektroniki, takiej jak na przykład płytki drukowane PCB. Można je także stosować do bielenia końcówek przewodów do przylutowania, na przykład w trakcie montowania systemu audio lub elektroniki samochodowej.

Pozostałe akcesoria do lutowania – co jeszcze może się przydać w domowych i profesjonalnym warsztacie?

Umiejętność lutowania pozwala naprawiać elementy elektroniczne, a także inne komponenty, których działanie zależy od stabilnego scalenia części metalowych. Akcesoria do lutowania mogą się przydać zarówno osobom, które zajmują się tym hobbystycznie, jak i profesjonalistom. Obok lutownic i tygli lutowniczych, do przydatnych akcesoriów, można również zaliczyć topniki, spoiwa, końcówki lutownicze, gąbki i czyściki, a także odsysacze i plecionki. Te i inne akcesoria do lutowania można nabyć, wybierając ofertę Botland. Wyróżniają się wysoką jakością wykonania i stabilnym działaniem.