Są elementem przenośnego sprzętu audio. Głośniki bezprzewodowe działają w oparciu o technologię komunikacji Bluetooth, są niewielkich rozmiarów, lekkie i niezwykle funkcjonalne. Co warto wiedzieć o ich budowie i działaniu? W jakich miejscach sprawdzą się głośniki bezprzewodowe? Podpowiadamy!

Co warto wiedzieć o głośnikach bezprzewodowych?

Tak jak wskazuje nazwa, głośniki bezprzewodowe nie posiadają okablowania łączącego go ze źródłem prądu ani przewodów koniecznych do odtwarzania dźwięków. Fale dźwiękowe pobierane i rozprowadzane są przy pomocy komunikacji Bluetooth, ogólnostandardowego przesyłu danych na małe odległości. Zasilanie głośnika bezprzewodowego stanowi wbudowana bateria, która w razie potrzeby ładowana jest ładowarką podłączoną do gniazdka sieciowego. Po naładowaniu baterii, urządzenie może działać przez kilka godzin (bez konieczności ciągłego podłączania go do źródła prądu).Głośniki bezprzewodowe obsługują komunikację Bluetooth, Wi-Fi lub obydwie technologie. Dzięki tym właściwościom są w stanie odtworzyć nagrania przesyłane strumieniowo przez dowolne urządzenie audio:

  • smartfony,
  • tablety,
  • telewizory.

Bardziej precyzyjną nazwą tego urządzenia jest głośnik mobilny. Nawiązuje ona do wygodnego przenoszenia urządzenia ze sobą. Warto zaznaczyć, że głośnik mobilny może być podłączony do odtwarzacza przy pomocy kabla audio. Głośniki bezprzewodowe umożliwiają odtwarzanie muzyki w lepszej jakości niż głośnik będący na wyposażeniu tabletu czy smartfona. Oprócz tej funkcji, część głośników mobilnych można łączyć w zestaw umożliwiający stworzenie dźwięku przestrzennego.

Nowoczesne głośniki bezprzewodowe występują w wielu kolorach, kształtach i wzorach. Dostępne są głośniki w barwie białej, czarnej, niebieskiej czy zielonej.

Gdzie sprawdzą się głośniki bezprzewodowe?

Mobilne głośniki, jako urządzenia bezprzewodowe, znakomicie sprawdzą się w plenerze. Można je wykorzystać w pojazdach komunikacji publicznej (w autokarach, pociągach, samolotach) oraz wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest utrudniony bądź zupełnie nie istnieje. Dzięki dużej mocy urządzenia można słuchać muzyki w formie przestrzennej głośno i wyraźnie oraz w każdej chwili i każdej sytuacji niezależnie od warunków zewnętrznych. Niektóre modele głośników bezprzewodowych są wodoszczelne. Podłączając głośnik mobilny do smartfona lub tabletu, zyskamy dobrej jakości zestaw audio, który można zabrać ze sobą zarówno na grilla, jak i na basen czy na plażę. Tego typu głośnik umili także długą podróż pociągiem, szczególnie wtedy, gdy współpasażerowie podzielają nasze upodobania muzyczne.

Jak dbać o ten sprzęt?

Głośniki bezprzewodowe to urządzenia elektroniczne, które podobnie jak telewizory, komputery i tym podobne przyciągają kurz oraz inne zanieczyszczenia. Należy starannie je czyścić (regularnie po każdym użyciu).

Do czyszczenia głośnika mobilnego należy przygotować:

  • miękką ściereczkę,
  • szczoteczkę o miękkim i delikatnym włosiu,
  • wodę z mydłem lub chusteczki nawilżone substancją czyszczącą
  • ściereczkę do osuszenia umytej powierzchni.

Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia, głośnik omiatamy miękką szczoteczką lub szerokim pędzlem. Ta czynność pozwoli usunąć kurz z nawet najbardziej niedostępnych zakamarków głośnika. Następnym krokiem jest dokładne wytarcie urządzenia wilgotną ściereczką ze środkiem myjącym. Po zmyciu i odtłuszczeniu głośnika, wycieramy go wypłukaną w czystej wodzie szmatką, a następnie dokładnie osuszamy bawełnianą ściereczką. Jeśli nie mamy dostępu do czystej wody z mydłem, możemy dokonać tego zabiegu chusteczkami nawilżonymi środkiem myjącym, przeznaczonym do czyszczenia sztucznych powierzchni. Tak potraktowany głośnik z pewnością będzie wyglądał bardzo profesjonalnie. Warto więc pamiętać, że dbałość o sprzęt, jego czyszczenie oraz właściwe przechowywanie zaprocentują nie tylko długotrwałą sprawnością urządzenia, ale również estetycznym wyglądem.

Gdzie kupić głośniki bezprzewodowe?

Sprzęt audio można znaleźć w stacjonarnych i internetowych sklepach z elektroniką. Często dostępne są także w sklepach muzycznych oferujących instrumenty, profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie, gdzie stanowią uzupełnienie asortymentu przeznaczonego dla studiów nagraniowych czy muzyków.  Zawsze warto pamiętać, aby wybierać głośniki bezprzewodowe (hamamobile.pl/głośniki) od sprawdzonego producenta, posiadające długą gwarancję. Zwykle są one nieco droższe, ale zapewniają niezawodność działania i dają doskonałej jakości dźwięk. Dzięki temu sprzęt będzie inwestycją na dłuższy czas.