Jeśli poszukujesz nowego nośnika SSD, z pewnością nieraz mógł Ci się rzucić w oczy dysk M.2. Być może często spotkasz się z opinią, że jest to najszybszy z dostępnych nośników konsumenckich. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, bo kwestia ta zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od interfejsu, jaki wykorzystuje dysk M.2. Co to za nośnik? Jakie mamy rodzaje dysków M.2? Sprawdź!
Dysk M.2 – co to za nośnik?
Dysk M.2, a właściwie standard złącza, wcale nie jest nowością w świecie szybkich nośników SSD. Złącze M.2 występowało już wcześniej pod nazwą Next Generation Form Factor, aż do 2013 roku, kiedy to jego nazwę zmieniono właśnie na M.2. Początkowo złącze NGFF było dedykowane kartom Wi-Fi, Bluetooth, NFC, dyskom SSD czy GPS.
Dyski M.2 różnią się od 2,5-calowych poprzedników wielkością, kształtem oraz ilością kabli, a właściwie ich całkowitym brakiem. Rozmiarem przypominają listek gumy do żucia, którego szerokość to 22 mm, a długość uzależniona jest od ilości zastosowanych chipów. Standardem jednak jest 80 mm. Płytka ma zaledwie kilka mm grubości, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnych, cienkich laptopów. Jak już zostało wspomniane, dysk nie wymaga przewodów zasilających czy transmisyjnych, ponieważ montuje się go w gnieździe, bezpośrednio na płycie głównej.
Dyski M.2 – rodzaje
Wyróżniamy dwa główne rodzaje dysków M.2. Mogą one wykorzystywać do przesyłania danych protokół NVMe oraz SATA. Ten pierwszy jest dużo bardziej nowoczesny, ponieważ został stworzony specjalnie z myślą o nośnikach półprzewodnikowych. To dzięki niemu dysk może wykonywać większą ilość operacji w ciągu jednej sekundy przy mniejszym obciążeniu procesora. Prędkość transmisji danych, jaką jest w stanie osiągnąć dysk M.2 NVMe, zależy od magistrali PCIe. W przypadku standardu 3.0 i 4 linii, czyli PCIe 3.0 x4 prędkości dochodzą do 4000 MB/s. Z kolei PCIe 4.0 x4 oferuje teoretycznie aż 8000 MB/s. SATA na tle tych parametrów wypada bardzo przeciętnie – może osiągnąć maksymalnie ok. 600 MB/s.
Czy więc można określić dysk M.2 najszybszym spośród SSD? Jak widać, to zależy od obsługiwanego interfejsu oraz standardu PCIe.
Jaki jest najszybszy dysk M.2?
Ciężko określić, który obecnie nośnik można uznać za najszybszy dysk M.2, ponieważ technologia cały czas się rozwija. Poza magistralą PCIe 3.0 oraz 4.0 zaczynają pojawiać się na rynku modele piątej generacji PCIe. Póki co osiągają one ok. 10000-12000 MB/s prędkości odczytu, ale wciąż nie wykorzystują jeszcze pełni możliwości interfejsu. Obecnie możemy jednak stwierdzić, że spośród nośników PCIe 4.0, najszybszym modelem jest Samsung 990 PRO, którego prędkość odczytu osiąga 7450 MB/s.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
Podobne artykuły
Jaki dysk zewnętrzny warto kupić?
Wybór właściwej myszki do gier
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (9)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (39)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games