Wiele osób sądzi, że panele słoneczne i panele fotowoltaiczne to synonimy – w rzeczywistości są w błędzie. Ich wspólną cechą jest działanie w oparciu o przetwarzanie energii słonecznej. Różnią się jednak zastosowaniem – produkcją prądu zajmują się panele fotowoltaiczne, natomiast ciepła – panele słoneczne. Cena każdej z tych inwestycji zależy od wykorzystanych w produktach technologii.
Spis treści
Panele słoneczne – cena i rodzaje
Panele, nazywane również kolektorami słonecznymi, służą przetwarzaniu promieniowania słonecznego na ciepło. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, a ich zadaniem jest ogrzewanie wody. Można je również wybrać wspomagająco do ogrzewania całego domu. Za ich działanie odpowiada roztwór glikolu i wody oraz zespół pompowo-sterowniczy, dzięki któremu roztwór przemieszcza się w instalacji.
Wyróżnia się trzy rodzaje paneli słonecznych. Cena urozmaicona jest w zależności od ich stopnia zaawansowania. Najbardziej ekonomiczne są kolektory płaskie, których koszty zaczynają się od 1000 złotych. Z kolei kolektory próżniowe rurowe (od 1300 złotych wzwyż) mają dodatkową zaletę – wychwytują promieniowanie przebijające się przez chmury. Dzięki temu są bardziej wydajne. Najlepszym wyborem są kolektory próżniowe płaskie (od 1400 złotych). Użycie podciśnienia pozwala zredukować straty ciepła.
Panele fotowoltaiczne – sposób na tani prąd
Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z krzemu, dzięki czemu uzyskiwany jest prąd, a nie ciepło. Promieniowanie słoneczne przetwarzane jest przez inwerter złączony z panelami, dostarczając energię elektryczną do sieci budynku. Panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzają się jako domowa elektrownia – mogą zaspokajać wszystkie potrzeby, zasilając używane urządzenia. Są bardzo trwałe, proste w użyciu i bezawaryjne, wspierają ekologię i obniżają rachunki. Wyróżnia się ekonomiczną wersję paneli fotowoltaicznych – polikrystaliczną – oraz bardziej solidne i wydajne panele monokrystaliczne. Pierwsze dostępne są nawet poniżej 500 zł za jeden panel, a drugie – od ok. 650 zł wzwyż.
Dwa typy rozwiązań – fotowoltaika i panele słoneczne
Okazuje się, że wybór pomiędzy panelami słonecznymi a fotowoltaicznymi zależy od indywidualnych potrzeb. Są to dwa różne sposoby na modernizację domu. Fotowoltaika pozwala na produkowanie prądu. Jeśli natomiast domostwo pobiera prąd od zakładu energetycznego, może zdecydować się na ogrzewanie panelami słonecznymi. Ceny obu rozwiązań różnią się od siebie, oba typy są natomiast ekologiczne i bezgłośne. Mogą się wzajemnie uzupełniać, wpływając na obniżenie rachunków za prąd i podgrzewanie wody.
Podobne artykuły
Kategorie
- Bezpieczeństwo (7)
- Biuro (10)
- Biznes (39)
- Dom i budownictwo (19)
- Finanse (9)
- Gadżety (9)
- Gry (9)
- Internet (22)
- IT w firmie (16)
- Marketing (15)
- Marketing internetowy (43)
- Motoryzacja (14)
- Nauka (3)
- Oprogramowanie (15)
- Sprzęt (65)
- Styl życia (8)
- Technologia (39)
- Zdrowie (12)
Polecamy
Komentarze
- Specjalista Google Ads o Jak zarabiać pieniądze za pomocą swojego bloga
- wiktoria szczerbio o Jak znaleźć/namierzyć telefon po numerze IMEI?
- orzech o Zakup komputera poleasingowego – fakty i mity
- Mariolka o Idealna księga pamiątkowa. Jak powinna wyglądać?
- Artur o Fortnite, czyli doskonała gra ze stajni Epic Games