Spam to wiadomości rozsyłane masowo poprzez e-mail lub SMS-y. Jej treść nie ma dla odbiorcy zwykle żadnej wartości, mało tego – może być groźna dla urządzenia, jeśli zawiera wirusy lub niebezpieczne linki. Przedstawiamy 7 sposobów na to, jak skutecznie blokować spam.

Czym właściwie jest spam?

Być może zdarzyło Ci się otworzyć wiadomość e-mail lub tekstową na telefonie, z której nic sensownego nie wynikało. Być może znajdował się tam również link do jakiejś strony internetowej lub numer telefonu. Była to prawdopodobnie wiadomość typu spam.

Jest to rodzaj niechcianych wiadomości, które są wysyłane np. na skrzynkę pocztową, poprzez wiadomości SMS lub komunikatory. Najczęściej ich uciążliwość sprowadza się do zaśmiecania skrzynki odbiorczej. Czasem w ich natłoku może zgubić się jakaś naprawdę istotna wiadomość.

W jakich przypadkach wiadomości spam są zagrożeniem?

Zdarza się, że wiadomości spam są także zagrożeniem dla działania urządzenia. Dzieje się tak wtedy, gdy zawierają link do zakażonego wirusem pliku, który pozwala przejąć kontrolę nad naszym systemem osobom trzecim. Z tego powodu warto zapoznać się ze sposobami blokowania niepożądanych wiadomości spam.

3 podstawowe zasady rozpoznawania wiadomości spam

Pierwszym sposobem jest spojrzenie na adres e-mail nadawcy. Jeżeli wygląda dziwnie, imię brzmi egzotycznie, a domena jest nam nieznana, będzie to najprawdopodobniej spam. Jeśli nawet adres brzmi znajomo, myślimy, że jest to wiadomość od znanego nam sklepu czy usługodawcy, warto dokładnie sprawdzić, czy na pewno nie ma w nim żadnych literówek.

Jeżeli już otworzymy wiadomość, to powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej zawartością, zanim klikniemy linki lub załączony plik. Wskazówką, że ma się do czynienia ze spamem, będą liczne błędy językowe.

Jednym z dobrych sposobów jest także sprawdzenie, czy zawartość wiadomości nie jest aż nadto atrakcyjna. Spam charakteryzuje się często tym, że oferuje odbiorcy korzystne produkty czy usługi – wystarczy tylko wejść w link lub podać swoje dane osobowe. To również powinien być znak, że ma się do czynienia z podejrzaną wiadomością.

3 skuteczne sposoby na walkę ze spamem

Kiedy chcemy skutecznie walczyć ze spamem, powinniśmy na początku po prostu zablokować użytkownika wysyłającego wiadomość. Kolejne rozwiązanie to zainstalowanie programu antywirusowego. Jeżeli ktoś nie będzie czujny i na przykład otworzy załączony w spamie link lub ściągnie zakażony plik, oprogramowanie od razu poinformuje o możliwym zagrożeniu.

Jednym z ostatnich etapów zabezpieczeń może być dwupoziomowa weryfikacja. Jest to rozwiązanie pośrednie, ponieważ dotyczy już momentu, w którym informacje zostały wykradzione. Za sprawą konieczności autoryzacji (na przykład przelewów w banku i otrzymania tym samym wiadomości SMS) można dowiedzieć się, że ktoś próbuje przelać pieniądze lub wykorzystać prywatne informacje.

Dobry Internet światłowodowy wpływa na moc zabezpieczeń

Ostatnią z porad jest to, aby korzystać z szybkiego łącza. Sprawny Internet światłowodowy pozwala natychmiastowo reagować na zagrożenia, a także skutecznie walczyć ze spamem i wszystkimi niedogodnościami związanymi z tym typem wiadomości. Do jednych z najlepszych ofert należą te od INEA.

Oferowany przez INEA światłowód symetryczny gwarantuje przepustowość wielokrotnie wyższą niż 1 Gb/s. Dzięki temu można korzystać z bardzo szybkiego i stabilnego łącza. Co jeszcze oferuje Internet od INEAŚwiatłowód to znakomite rozwiązanie dla graczy, którzy potrzebują najlepszego możliwego łącza, aby osiągać wysokie wyniki w rozgrywkach. Co więcej proponuje INEA? Światłowód oraz wiele innych usług, takich jak telewizję Wi-Fi czy telefonię komórkową w bardzo atrakcyjnych cenach.