Stały (statyczny) adres IP to usługa, za którą zależy dodatkowo zapłacić operatorowi dostarczającemu Internet. Czym jest adres IP? Dlaczego warto posiadać stałe IP? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest adres IP?

Adres IP to identyfikator (w formie liczbowej) użytkownika korzystającego z Internetu, a w zasadzie urządzenia, które się z nim łączy. Warto zatem wiedzieć, że adres IP może być dynamiczny bądź statyczny (stały), a oba rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Jak działają? W tym pierwszym przypadku przy każdym połączeniu urządzenia z Internetem system przydziela nowy adres z puli adresów IP należących do danego operatora. Posiadając stałe IP urządzenie za każdym razem będzie posiadało ten sam identyfikator, który zostaje do niego przypisany przez operatora. W tym miejscu należy podkreślić, że standardowe oferty Internetu pozwalają z reguły korzystać z dynamicznego adresu IP, a klient, który chce uzyskać stałe IP musi za nie dodatkowo zapłacić. Wynika to z faktu, że statyczny adres IP to rozwiązanie dedykowane bardziej wymagającym użytkownikom, którym zależy na wiarygodności w sieci.

Dlaczego warto posiadać stałe IP?

Na korzystanie ze statycznego adresu IP decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Dlaczego zatem warto posiadać stałe IP? Przede wszystkim ze względu na:

  • komfort i ergonomię pracy – ponieważ pozwala pracownikom korzystać z firmowych systemów informatycznych w dowolnym czasie i miejscu umożliwiając m.in. pracę zdalną z domu;
  • możliwość utworzenia serwera FTP, który będzie dostępny także poza siedzibą firmy;
  • możliwość obsługiwania własnego serwera poczty elektronicznej;
  • możliwość bezpiecznego połączenia sieci z partnerami biznesowymi, co pozwala bezpiecznie wymieniać pliki pomiędzy firmami;
  • dostęp do trybu trybu multiplayer, czyli wieloosobowej rozgrywki w sieci, co jest szczególnie istotne dla graczy;
  • możliwość zdalnego sterowania urządzeniami wchodzącymi w skład tzw. inteligentnego domu, czyli technologii smart home.

Stałe IP a identyfikacja użytkownika

Statyczny adres IP jako stały identyfikator urządzenia łączącego się z siecią zdecydowanie ułatwia zidentyfikowanie użytkownika, który korzysta z Internetu. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia systemów (np. firmowych, czy smart home), które identyfikują użytkownika przed umożliwieniem mu dostępu do zasobów, ale również służb. Warto bowiem mieć świadomość, że stałe IP ułatwia służbom namierzenie użytkownika, który robi w sieci coś, co jest niezgodne z prawem. Co więcej, wykorzystują to również algorytmy wyszukiwarek, które na podstawie odwiedzanych stron podpowiadają użytkownikom konkretne rozwiązania, np. reklamy odpowiednich produktów.

Jak uzyskać stałe IP?

Jak już wspomniano dostawcy Internetu standardowo oferują swoim klientom dynamiczne IP, co oznacza, że każde połączenie z siecią odbywa się przy wykorzystaniu innego IP, który jest nadawany z puli aktualnie dostępnych adresów. Warto jednak mieć świadomość, że za dodatkową opłatą można korzystać ze stałego IP, które będzie niezmienne w trakcie trwania umowy z danym operatorem. Możliwość tę udostępnia m.in. polski operator Otvarta, który oferuje Internet mobilny ze stałym IP w abonamentach od 27,99 do 86,99 złotych miesięcznie. Co więcej, użytkownicy mogą wybierać pomiędzy publicznym adresem IP, który jest przydzielany urządzeniom dostępnym w Internecie widocznym poza siecią lokalną oraz prywatnym adresem IP przydzielanym urządzeniom działającym wyłącznie w sieci lokalnej/zamkniętej.

Internet mobilny ze stałym IP w Otvarta

Dlaczego warto korzystać z Internetu mobilnego w sieci Otvarta? Jednym z argumentów z pewnością może być możliwość uzyskania statycznego adresu IP, co jak już wspomniano sprawdza się zarówno w przypadku użytkowników biznesowych, jak i prywatnych. Warto jednak mieć świadomość, że na tym nie kończą się korzyści. Otvarta jest bowiem istniejącym od 2004 roku polskim operatorem, który jako jeden z pierwszych dostawców Internetu w Polsce umożliwiał korzystanie z sieci 5G. Początkowo w swojej ofercie, która znajduje się na https://otvarta.pl/ posiadał wyłącznie rozwiązania dla firm, a obecnie oferuje również usługi dla klientów indywidualnych. W tym miejscu warto podkreślić, że oferta Otvarta jest znacznie szersza niż w przypadku innych operatorów, ponieważ pozwala nie tylko korzystać z dynamicznego (standardowo) lub stałego adresu IP (za dodatkową opłatą), ale również wybierać pomiędzy pakietami Internetu o różnych rozmiarach. Co więcej, usługi są dostępne w ramach bezterminowego abonamentu, dzięki czemu klient nie musi pamiętać o doładowania (jak w przypadku Internetu na kartę), czy przedłużaniu umowy. Korzystne jest także to, że w każdej chwili ma możliwość zrezygnowania z usługi.

Argumentem, który przemawia za wyborem z Internetu mobilnego w Otvarta jest także możliwość korzystania z sieci 5G w dowolnym miejscu. Jest to bowiem technologia, która gwarantuje nie tylko znacznie większą stabilność niż jej poprzednik, czyli sieć LTE/4G, ale również bardzo szybki transfer danych (w Otvarta nawet 600 Mb/s). Zaletą w tym przypadku jest również stale rosnący zasięg sieci 5G, co sprawia, że mogą z niej korzystać nowi użytkownicy, a także zdecydowanie mniejsze opóźnienia, co jest szczególnie istotne dla graczy, czy osób korzystających z telewizji internetowej. Nie należy również obawiać się przeciążeń nadajników, ponieważ Internet 5G opiera się na nowoczesnej i wydajnej infrastrukturze.

Podsumowując należy stwierdzić, że posiadanie stałego IP jest korzystne z wielu różnych względów, co sprawia, że korzystają z niego zarówno firmy, jak i użytkownicy prywatni. Chcąc go uzyskać warto rozważyć ofertę operatora Otvarta.