Kluczowe znaczenie dla każdej strony internetowej lub usługi online ma hosting. Dzięki niemu dostajemy dostęp do każdego serwisu www przez całą dobę. Jednocześnie to właśnie hosting ma duże znaczenie dla bezproblemowego funkcjonowania witryn w Internecie. Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Dlaczego hosting ma kluczowe znaczenie dla każdej strony internetowej? Prosty przykład: gdy strona internetowa ładuje się bardzo powoli, większość internautów nie czeka i rezygnuje z wejścia do witryny. Im szybciej otwiera się taki serwis, tym więcej ma szansę pozyskać użytkowników. Ta szybkość ładowania witryny wpływa jednocześnie na kwestie SEO i pomaga w pozycjonowaniu w Google. Dlatego właśnie warto mieć dobry hosting.

Hosting szyty na miarę

Zanim w ogóle zaczniemy wybierać hosting, trzeba sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nie wystarczy kierować się poglądem, że najlepszy jest tani hosting. Dlaczego? Ponieważ trzeba wybrać rozwiązanie, którego rzeczywiście potrzebuje nasz projekt internetowy. To oznacza, że najpierw konieczne jest przeanalizowanie nasze przyszłej strony internetowej pod względem technicznym, dokonanie estymacji konwersji i przeglądu aplikacji, z jakich będziemy korzystali w witrynie. To wszystko pozwoli nam określić, jak wiele zasobów serwera potrzebujemy.

Co jest ważne przy wyborze hostingu?

Przy wyborze hostingu duże znaczenie mają oczywiście parametry. Najpierw trzeba ocenić, jak dużej przestrzeni dyskowej będziemy potrzebowali i takiego serwera trzeba szukać. Przy okazji warto sprawdzić rodzaj dysku – najszybszy to SSD NVMe, nieco wolniejsze to SSD, a najwolniejszy to HDD. Istotny jest także procesor i wielkość pamięci RAM. Do tego liczba procesów wykonywanych jednocześnie powinna być jak największa. Strona internetowa będzie także szybciej działała na serwerze umiejscowionym w Polsce. Warto także sprawdzić, czy jest możliwość darmowego przetestowania hostingu (np. przez 14 dni).

Kwestie bezpieczeństwa

Ważne kwestie przy wyborze hostingu to również sprawy związane z bezpieczeństwem. Tego nie wolno bagatelizować. Bezpieczeństwo hostingu trzeba analizować na różnych poziomach. Z jednej strony to zabezpieczenie, jakim chroniona jest poczta e-mail (np. zabezpieczenia SPF), z drugiej – wszelkie zabezpieczenia, jakie ochronią nas przed cyberatakiem. Do tego istotne jest to, jak często usługodawca wykonuje backup.

Nie warto oszczędzać na hostingu, bo to zwykle się mści. Najważniejsza jest jakość usługi hostingowej i jakość serwera oraz stosowanych zabezpieczeń. Wybierając dobrej klasy hosting, mamy szansę na to, że nasza strona www będzie działała bezproblemowo.