Otaczający nas świat nieustannie się zmienia. Przez ostatnie lata rozwój technologiczny przyśpieszył do tego stopnia, że coraz inteligentniejsze urządzenia pojawiają się tuż obok nas. Mniej sensowne wydaje się więc dzisiaj zadawanie pytania „czy?”. Powinniśmy raczej pomyśleć „kiedy?”. Skoro już jesteśmy przy określaniu czasu, to warto zastanowić się co przyniesie nadchodzący 2023 rok?

Technologiczny wyścig zbrojeń

Innowacyjność i nowe technologie stają się coraz bardziej pożądane przez wiele dziedzin życia. Trend ten zauważony został przez firmy, szczególnie o zasięgu globalnym. Oczekiwania klientów stają się coraz wyższe, a co za tym idzie trudno jest nie wypaść z głównego nurtu, gdy oferuje się przestarzałe rozwiązania. Marki prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów, by nieco dłużej utrzymać uwagę konsumenta.

Co ciekawe, to jak będzie wyglądać przyszły rok pod względem technologicznym można przewidywać patrząc na to, jakie trendy kształtują się już teraz. Zainteresowania rynków z 2022 będą z całą pewnością rozwijane w kolejnych miesiącach. Dlatego warto już teraz śledzić wszelkie zmiany jakie zachodzą, by być przygotowanym na to co przyniesie jutro.

Inteligentne rozwiązania

Tak jak zostało wspomniane już wyżej, wiele z rozwiązań znanych nam już dziś będzie udoskonalanych w przyszłym roku. Można spodziewać się więc nowinek technologicznych w obrębie sztucznej inteligencji, choć zainteresowanie nią pojawiło się już dekadę temu. Dzisiaj AI można spotkać choćby w coraz popularniejszych asystentach głosowych, dostępnych w smartfonach czy tabletach. Wysoki poziom sztucznej inteligencji sprawił, że wiele marek zdecydowało się na wprowadzenie narzędzi opartych na tej technologii – choćby w kontakcie z klientem. Łatwość implementowania tego typu pomysłów do społeczeństwa każe przypuszczać, że AI będzie udoskonalana również w kolejnych latach.

Pozytywny odbiór pomysłów na wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej czy rozszerzonej w ostatnich latach może być w 2023 roku wykorzystany do tworzenia kolejnych rozwiązań. Technologia VR i AR ma – podobnie jak w przypadku sztucznej inteligencji szeroki wachlarz zastosowań. Już dziś jest stosowana w nauce, leczeniu czy rozrywce. Kto wie, być może w połączeniu z jeszcze bardziej inteligentnym oprogramowaniem opartym na AI, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona wejdzie w kolejnym roku na wyższy poziom?

Sporo mówi się o wykorzystaniu teorii kwantowej, która ma zrewolucjonizować rynek komputerowy. Warto wspomnieć, że obliczenia kwantowe były wykorzystywane w czasie pandemii Covid-19. Maszyny wykorzystujące teorię kwantową mogą przyczynić się do produkcji jeszcze szybszych komputerów, zdolnych obsługiwać skomplikowane oprogramowanie czy jeszcze bardziej rozbudowane gry.

Kiedy czas ma znaczenie

Początkowy kryzys wywołany z kontrowersjami związanymi z budową masztów służących przesyłowi danych w sieci 5G czy obawami konsumentów o swoje bezpieczeństwo został najpewniej zażegnany. Teraz technologię 5G doceniają nie tylko zwykli konsumenci, ale także marki związane choćby z branżą medyczną. Sieć ta niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Nie chodzi tylko o możliwość grania w gry o wyższej jakości czy szybsze pobieranie plików. Technologia 5G daje możliwość przesyłania danych ze stukrotnie wyższą prędkością niż w ma to miejsce przy sieciach 4G. Jak wiadomo w dzisiejszym świecie czas odgrywa kluczową rolę. Dlatego wykorzystanie 5G w kolejnych dziedzinach życia może okazać się tylko kwestią… czasu.

Podobną burzę jeszcze kilka lat temu wywoływał temat technologii blockchain. Wiele osób kojarzy ją z kryptowalutami. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że blockchain pozwala także na bezpieczniejszą wymianę informacji, a także zabezpieczenie transakcji. Rozwiązanie ma już dzisiaj wpływ choćby na funkcjonowanie systemów bankowych. Jeśli rozwój blockchain będzie przebiegał równie sprawnie jak dotychczas, rok 2023 może miło nas zaskoczyć również w tej materii.

Przy tworzeniu treści artykułu wsparł nas portal Testoria.pl