Niezależnie od tego, jaką sieć utrzymujesz, zawsze masz te same wymagania: większa prędkość, mniejsze koszty i jak największa pojemność. W przypadku każdej sieci o dużym zapotrzebowaniu na dane i/lub odległość, zawsze skutkuje to wdrożeniem sieci światłowodowej. Jest to technologia, która rozwija się i zmienia każdego dnia. Aby pomóc odnaleźć się w tych informacjach, przedstawiamy kilka prostych wyjaśnień na temat popularnych technologii światłowodowych. Dziś trochę o technologii CWDM.

Co to jest CWDM?

Skrót ten oznacza Coarse Wavelength Division Multiplexing. Jak sama nazwa wskazuje, jest to forma multipleksowanego światłowodu. Termin „coarse” odnosi się do odstępu długości fali między kanałami. CWDM wykorzystuje sygnały laserowe, które różnią się w odstępami o 20 nm. Łącznie dostępnych jest 18 różnych kanałów – o zakresie długości fal od 1610 nm do 1270 nm – a w jednym systemie można wykorzystać 8. Ponieważ każdy kanał jest zdolny do przesyłania danych z szybkością 3,125 Gb/s, łączna zdolność wynosi 10 Gb/s dla każdego kabla CWDM.

Czasami łatwiej jest zrozumieć wartość danej technologii poprzez porównanie jej z rozwiązaniami alternatywnymi. W multipleksacji z podziałem fali, DWDM (Dense WDM) jest innym popularnym wyborem. DWDM ma odstępy między długościami fal wynoszące 0,4 nm. Umożliwia to gęstszy rozkład sygnałów (stąd nazwa) i pozwala uzyskać znacznie większe prędkości transmisji danych – do 100 Gb/s. Podstawową różnicą między CWDM a DWDM jest właśnie ten odstęp chromatyczny. Podczas gdy DWDM może wysyłać i odbierać więcej informacji, mniejsze różnice zmniejszają tolerancję sygnału i wymagają znacznie większej precyzji w konstrukcji lasera.

Gdzie najlepiej stosować CWDM?

Dzięki dużej szybkości transmisji danych, niskim kosztom i dobremu zasięgowi transmisji (do 60 km) CWDM sprawdza się w wielu przypadkach. Najlepiej sprawdza się w zastosowaniach na poziomie miasta. Wielu dostawców szerokopasmowego internetu buduje większość swojej infrastruktury na liniach CWDM. Duże kampusy i centra danych również korzystają z rozwiązań CWDM.

Jedną z często pomijanych zalet jest jego kompatybilność zarówno z połączeniami GBIC, jak i SFP. Dzięki temu idealnie nadaje się do modernizacji starszych systemów, które wciąż korzystają ze starszego interfejsu.

Podsumowanie

Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM) to technologia multipleksacji z podziałem długości fali (WDM), która łączy wiele sygnałów na różnych długościach fali w celu jednoczesnej transmisji przez kable światłowodowe. Technologia ta pozwala na transport dowolnego protokołu przez łącze, o ile jest on na określonej długości fali. CWDM jest tanią metodą maksymalnego wykorzystania istniejących włókien poprzez zmniejszenie odstępów między kanałami.Urządzenia optyczne CWDM mogą zwiększyć przepustowość istniejącej infrastruktury światłowodowej i złagodzić wyczerpanie światłowodów. Urządzenia optyczne CWDM (takie jak multipleksery CWDM) są dostępne jako 4-kanałowe, 8-kanałowe lub 16-kanałowe moduły mux/demux.