Cytrulina to organiczny związek chemiczny, będący ważnym aminokwasem, który naturalnie jest syntetyzowany w organizmie człowieka. Bierze udział w licznych przemianach metabolicznych, wydalaniu z organizmu toksycznych substancji czy w produkcji wielu innych niezbędnych aminokwasów. Daje pozytywne efekty w zakresie regulacji ciśnienia krwi, zwiększeniu wydajności organizmu czy przeciwdziałaniu problemom z erekcją. Pierwszy raz wyizolowano ją z arbuza, ale występuje również w wielu innych produktach żywieniowych i suplementach diety. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie cytruliny.

Cytrulina jako niezbędny suplement diety dla sportowców

Stosowanie cytruliny przed treningiem ogranicza ilość kwasu mlekowego produkowanego w mięśniach, przywraca równowagę kwasowo zasadową i przyspiesza regenerację potreningową. Działanie cytruliny wpływa na wytrzymałość organizmu, sprzyja zbudowaniu masy mięśniowej oraz przyspiesza regenerację po intensywnym treningu. Sprawia to, że jest bardzo chętnie stosowana jako podstawowy, a często nawet jedyny suplement diety przez sportowców.

Inne właściwości cytruliny

Cytrulina powszechnie stosowana jest nie tylko w sportach wytrzymałościowych i siłowych, ale również w leczeniu rozmaitych chorób. Dzięki temu, że rozszerza naczynia krwionośne, wykorzystywana jest w lekach na nadciśnienie tętnicze. Wpływa także na wychwyt zwrotny wodorowęglanów, wydolność tlenową i zdolność do regeneracji naczyń krwionośnych. Stosuje się ją również w leczeniu cukrzycy. Oprócz tego wykorzystywana jest również w demencji, anemii sierpowatej czy niektórych chorobach serca.

Formy, w jakich występuje cytrulina

Cytrulina występuje w dwóch formach – dostępna jest l-cytrulina oraz jabłczan cytruliny. Preparaty, chociaż mają dosyć zbliżone do siebie działanie, różnią się czasem działania w organizmie. Ponadto, dają nieco inny efekt w zakresie „pompy mięśniowej”. Chociaż bezpośrednio nie przyczynią się do budowania tkanki mięśniowej, w sposób znacząco pozytywny wpływają na jakość treningów i wydolność organizmu.

Sprawia to, że umożliwiają dłuższe i bardziej intensywne trenowanie, co w sposób pośredni przekłada się na efekty sportowców. Dodatkowo dzięki temu, że cytrulina przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia po intensywnym treningu i wspiera regenerację potreningową, umożliwia szybszy powrót na siłownię i przeprowadzenie kolejnej sesji treningowej. Stosowanie jabłczanu cytruliny lub L-cytruliny pomoże wprowadzić swoje treningi na o wiele wyższy poziom niż do tej pory.