Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 są zaliczane do tzw. zdrowych tłuszczy. Substancje te są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Inaczej niż niekorzystne tłuszcze nasycone, wykazują pozytywny wpływ na ludzkie ciało. Jakie właściwości mają kwasy omega i jak je suplementować?

Kwasy omega 3

Kwasy omega 3 hamują syntezę triglicerydów w jelitach i wątrobie, tym samym obniżając ich stężenie we krwi. Dzięki temu działaniu zdrowe tłuszcze ograniczają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Kwasy omega 3 działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Normalizują również ciśnienie krwi. Przyjmowane regularnie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej oraz choroby niedokrwiennej serca.

Omawiane NNKT wspierają również układ nerwowy. Kwasy omega 3 wspomagają pracę mózgu, poprawiając jego ukrwienie i przepływ bodźców, usprawniając zapamiętywanie, polepszając koncentrację oraz chroniąc przed demencją. Substancje działają też przeciwdepresyjnie, przeciwmiażdżycowo, przeciwalergicznie i chronią przed otyłością. Kwasy omega 3 są składnikiem budulcowym siatkówki oka. Mogą ponadto chronić przed wadami wzroku i zwyrodnieniem plamki żółtej. Wykazują też pozytywny wpływ na kondycję skóry.

Kwasy omega 3 nie są wytwarzane w ludzkim ciele. Substancji musi dostarczać organizmowi urozmaicona dieta. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet dbając o to, by w codziennym jadłospisie nie brakowało kwasów omega 3, zwykle i tak zapewnimy sobie więcej kwasów omega 6, dlatego że występują w większej liczbie produktów. Konieczne jest dbanie o prawidłowe proporcje między kwasami omega, aby przynosiły korzyści zdrowotne. Najczęściej zaleca się więc dodatkową suplementację kwasami omega 3 poprzez uzupełnianie diety aptecznymi preparatami.

Kwasy omega 6

Kwasy omega 6 w życiu płodowym dbają o prawidłowy rozwój układu nerwowego. W późniejszym czasie stabilizują ciśnienie tętnicze i działają przeciwzapalnie. Wykazują również pozytywny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także właściwości immunomodulujące. Łagodzą symptomy schorzeń autoimmunologicznych. Kwasy omega 6 działają też korzystnie na układ nerwowy. Obniżają poziom złego cholesterolu LDL i zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Wspomagają również leczenie neuropatii cukrzycowej.

Chociaż kwasy omega 6 są ważne dla funkcjonowania organizmu, należy zachować umiar z ich przyjmowaniem. Jeżeli dostarcza się ich w nadmiernej ilości, wpływają negatywnie na zdrowie. Zbyt dużo kwasów omega 6 w ciele przyspiesza powstawanie zakrzepów i zmian miażdżycowych i działa negatywnie na układ krążenia i hormonalny.  Substancje powinny być dostarczane do organizmu wyłącznie w towarzystwie kwasów omega 3. W innym wypadku mogą przeważyć ich negatywne cechy. Ważniejsze niż ilość spożywanych NNKT są proporcje między poszczególnymi substancjami. W przypadku diety i dodatkowej suplementacji zaleca się utrzymywać następujący stosunek omega 3 do omega 6: 1:2, 1:5 lub 1:10.

Kwasy omega 9

Kwasy omega 9 to kwasy jednonienasycone. Warunkowo zalicza się je do NNKT, dlatego że organizm może je samodzielnie syntezować, o ile dostarczy się mu odpowiednio dużo kwasów omega 3 i 6. Kwasy omega 9 obniżają poziom trójglicerydów. Zmniejszają też stężenie złego cholesterolu LDL i podwyższają stężenie dobrego HDL. Substancje należą także do silnych przeciwutleniaczy. Spowalniają procesy starzenia się skóry i chronią ją przed nadmierną utratą wody. Kwasów omega 9 powinna dostarczać zrównoważona dieta. Dodatkowa suplementacja raczej nie jest zalecana, gdy regularnie spożywa się kwasy omega 3 i 6.

O czym warto pamiętać, planując suplementację?

Jeżeli nie spożywa się odpowiedniej ilości ryb morskich (1-2 porcje na tydzień), zalecana jest dodatkowa suplementacja kwasów omega 3. Można zdecydować się na apteczne suplementy albo sięgać po żywność, która została wzbogacona cennymi dla zdrowia substancjami. Warto pamiętać też o prawidłowym stosunku kwasów omega 3 do omega 6, aby zrównoważyć ewentualne negatywne działanie tych drugich.

Kwasy omega są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie może zabraknąć ich w stosowanej diecie. Jeśli jednak obawiamy się, że nie dostarczamy ich sobie odpowiednio dużo (co dotyczy przede wszystkim kwasów omega 3), warto sięgnąć po apteczne suplementy diety z NNKT. W razie wątpliwości co do dawkowania czy zaleceń względem stosowania preparatów najlepiej skonsultować się z farmaceutą.