Kiedy męczy Cię konieczność dostarczenia sporej ilości dokumentów, niezbędnych do uzyskania kredytu w banku, warto zdecydować się na pożyczkę na dowód. Można ją uzyskać naprawdę szybko i dyskretnie. W większości przypadków do jej otrzymania wystarczy tylko dowód osobisty. Zaświadczenie o dochodach nie jest wymagane, dzięki czemu nie musisz informować swojego pracodawcy o tym, że potrzebujesz dodatkowych środków.

Pożyczki na dowód znajdują się w ofercie firm pozabankowych. Taki produkt pozwala ograniczyć formalności do minimum i naprawdę szybko cieszyć się z pożyczonych pieniędzy, które wpłyną na Twoje konto.

Co to jest pożyczka na dowód?

Pożyczka na dowód jest to pożyczka pieniężna, do uzyskania której potrzebny jest tylko dowód osobisty. Powinny się nią zainteresować osoby, którym zależy na tym, aby cały proces uzyskania pożyczki był szybki i prosty i żeby nie trzeba było tracić czasu na kompletowanie dokumentów.

W bankach pożyczki na dowód nie są dostępne. W każdym przypadku trzeba również dostarczyć wyciąg z konta osobistego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy (w zależności od wymagań konkretnej instytucji). W niektórych przypadkach analiza historii rachunku może przekreślić szanse na uzyskanie finansowania. Bankowy analityk może wychwycić, że np. opłacasz dziecku przedszkole (a nie podałeś, że masz je na utrzymaniu) czy wydajesz prawie całą swoją wypłatę na kompulsywne zakupy i może nie być Cię stać na spłatę raty.

Pożyczka na dowód to również odpowiedni produkt dla osób, które nie chcą dzielić się informacją o tym, że potrzebują finansowego wsparcia. Dzięki temu, że nie trzeba dostarczać zaświadczenia od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach, nie musi on wiedzieć, że dopadły Cię pilne wydatki.

Jak wziąć pożyczkę na dowód?

Zaciągnięcie pożyczki na dowód jest naprawdę bardzo proste i nie wymaga posiadania wiedzy finansowej ani wizyty w placówce. Decydując się na taki produkt, wszystko (od momentu złożenia wniosku aż do otrzymania środków) załatwiasz bez wychodzenia z domu.

Aby wziąć pożyczkę na dowód, trzeba wejść na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy. W pierwszym widoku wybierasz, jaka kwota i okres spłaty Cię interesuje. Wyświetli Ci się szacunkowa rata i koszty pożyczki, które ostatecznie zostaną potwierdzone po tym, jak analityk zweryfikuje Twoją zdolność do spłaty pożyczki.

Następnie musisz uzupełnić wniosek – swoim imieniem, nazwiskiem, PESEL-em, numerem dowodu osobistego i szczegółami dotyczącymi wysokości Twoich zarobków i miejsca zatrudnienia. Później musisz wykonać przelew weryfikacyjny na 1 zł na wskazane konto, który posłuży do potwierdzenia Twoich danych. Kwotę oczywiście zwróci Ci pożyczkodawca.

W kolejnym kroku firma pozabankowa zweryfikuje Cię w Biurze Informacji Kredytowej (większość z nich) oraz w biurach informacji gospodarczej (wszystkie firmy). Oczywiście wcześniej musisz wyrazić na to zgodę. Jeżeli tego nie zrobisz, to niestety wniosek nie będzie mógł być procesowany dalej.

Jeżeli masz pozytywną historię kredytową i dochody o takiej wysokości, które bez problemu umożliwią Ci spłatę pożyczki na dowód, to niezwłocznie otrzymasz informację o tym, że środki zostały Ci przyznane. Umowę podpisujesz przez internet, a później pieniądze pożyczkodawca przekazuje na Twoje konto.

Pożyczka na dowód – jakie dokumenty są potrzebne?

Do otrzymania pożyczki na dowód, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej potrzeba tylko dowodu osobistego. Warto jednak wiedzieć, że jest to jedyny akceptowalny dokument. Nie można uzyskać finansowania, legitymując się paszportem czy prawem jazdy.

W niektórych przypadkach trzeba będzie jednak dostarczyć zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Analityk o nie poprosi, jeżeli z jakiegoś powodu ma wątpliwości co do wysokości Twoich zarobków albo miejsca zatrudnienia. Ten dokument pomoże mu potwierdzić, jaka jest prawda i podjąć dobrą decyzję kredytową.

Pamiętaj, że pożyczkodawca przecież Cię nie zna. Nawet jeśli wszystkie podane dane są zgodne z prawdą, to w interesie pożyczkodawcy jest to, aby wszystkie wątpliwości zweryfikować i dbać o to, aby nie udzielić pożyczki niewłaściwej osobie.

Potwierdzanie dochodów pomaga również wychwycić to, czy jakaś osoba nie podszywa się pod inną i nie chce na jej dane wyłudzić pożyczki na dowód.

Oczywiście konieczność dostarczania zaświadczenia o dochodach występuje w mniejszej liczbie przypadków. W większości wystarczy tylko dowód osobisty. W razie konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów zostaniesz poinformowany. Warto zadbać o to, aby uzupełnić wniosek jak najszybciej. Dzięki temu proces jego rozpatrywania będzie mógł być od razu wznowiony.

Czy można wziąć pożyczkę na czyjś dowód?

Wcześniej wspominaliśmy o konieczności wysłania przelewu weryfikacyjnego na 1 zł podczas wnioskowania o pożyczkę na dowód. Jest to właśnie sposób na potwierdzanie tożsamości potencjalnych klientów bez konieczności spotykania się z nimi twarzą w twarz (jak ma to miejsce w bankach).

Na czym polega taki przelew weryfikacyjny? Na wskazane konto musisz wysłać przelew ze swojego rachunku bankowego na kwotę 1 zł. Po jego otrzymaniu pożyczkodawca sprawdzi, czy podane we wniosku dane są zgodne z tymi, które są widoczne jako nadawcy przelewu (imię, nazwisko i adres). Zazwyczaj założyć konto osobiste idziemy do placówki banku, gdzie pracownik spisuje te informacje z dowodu osobistego. Dzięki temu pożyczkodawcy nie muszą robić tego ponownie, a bazują na tym, co już sprawdził bank podczas zakładania konta. Warto wiedzieć, że firma pożyczkowa zwróci Ci później wysłaną kwotę. Nie musisz więc się martwić, że płacisz nie wiadomo za co.

Dzięki temu nie można wziąć pożyczki na czyjś dowód. Aby było to możliwe, złodziej musiałby także uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego. Jeżeli tylko nie trzymasz danych do logowania do bankowości elektronicznej na kartce w portfelu czy w notatkach w telefonie oraz nigdy ich nikomu nie podajesz, to jest naprawdę niskie ryzyko, że zostaną wykradzione.

Warto również pamiętać, że aby wykonać przelew, potrzebne jest również potwierdzenie kodem SMS albo PIN-em w bankowej aplikacji. Nawet jeśli złodziej zyskałby dostęp do danych do logowania, musiałby jeszcze mieć w posiadaniu Twój telefon.

Jak widzisz, proces uzyskania pożyczki na dowód jest wygodny, ale jednocześnie bardzo bezpieczny. Nie ma się więc czego obawiać. Jeżeli potrzebujesz pilnej pożyczki, to śmiało możesz skorzystać z takiego produktu.