Jak dobrze wiemy, softwarowe produkty amerykańskiego giganta z Redmond znajdują się w każdym już zakątku globu – nic tak bowiem nie będzie stanowić symbolu globalizacji, jak pakiet Microsoft Office 2021, czyli popularne okienka w najnowszej odsłonie. Rzecz jasna istnieją pewne różnice między wersją biurową Office a MS Office 2021, które w skrócie postaramy się przybliżyć.

Office 365 – funkcjonalności, sposoby użytkowania i charakter pakietu

Chwaląc się w połowie 2020 roku, Microsoft podał do publicznej wiadomości dane, iż jego darmowy już teraz, flagowy komunikator, czyli MS Teams użytkowany jest dziennie przez około44-45 mln osób, a wśród pierwszej setki najważniejszych według Forbesa firm z listy Fortune 100, aż 93 ma go wykorzystywać w regularnej komunikacji biurowej. Informacje dotyczące Teams to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem nie trzeba zaglądać do danych statystycznych, by zdawać sobie sprawę, iż z Office`a w każdej odsłonie, w tym Microsoft Office 2021, korzystają setki milionów użytkowników od szkolnictwa elementarnego, poprzez szkoły wyższe, aż do podmiotów gospodarczych i użytkowników domowych.

Zacznijmy więc od wersji zamocowanej całkowicie w chmurze. Office 365 to przede wszystkim pakiet komplementarnych usług, za które użytkownik płaci niewielki miesięczny abonament – na zasadzie subskrypcji. W związku z tym, iż są to względnie niewielkie koszta, na implementację 365 w swoim systemie decydują się duże firmy oraz przedsiębiorstwa czy instytucje państwowe, np. uniwersytety lub szkoły z dużą liczbą sali komputerowych. Zawieszenie płatności oznacza tu zawieszenie licencji dla danego użytkownika i brak dostępu do pakietu.

Dodajmy, iż w opcji Business, biurowy 365 oferuje instalację na 5: smartfonach, tabletach i komputerach. Oznacza to swobodne przeskakiwanie z jednego urządzenia na drugie, przy zachowaniu danych i funkcjonalności tego samego desktopu. Poza tym, nie trzeba tu się rozwodzić nad efektywnością symultanicznej pracy w chmurze nad jednym dokumentem, plikiem.

Sporym pozytywem funkcjonowania Office 365 jest stały dostęp do nie tylko do najnowszej wersji, lecz także do szybkiego strumienia aktualnych zabezpieczeń, poprawek i najnowszych funkcjonalności. Chyba zwłaszcza ta ostatnia cecha (szybkiej amortyzacji software) przyniosła wersji 365 rosnącą rzeszę subskrybentów. Dodatkowo 365 już na rok 2019 proponował użytkownikom nie tylko wersje Outlook, Excel, Word, PP i ON, lecz także Publisher, OneDrive (z 1 TB pamięci do dyspozycji) oraz Access. To naprawdę niemało, by próbować odciągnąć potencjalnych klientów od wersji „tradycyjnej”.

Już w latach 2019-2020 pojawiły się plotki, iż MS, będzie dążył do stopniowego odejścia od starszego Office`a, by skupić się wyłącznie na chmurze. Szczęśliwie jednak dla użytkowników, Microsoft Office 2021 pojawił się jednak na rynku.

Klasyczny Office, czyli MS Office 2021 w najnowszej szacie

Mimo to, amerykański potentat jak na razie nie zamierza odejść od starego pakietu. Zwłaszcza, iż jak donosi raport (PC Trend Report na rok 2019) sporządzony przez znanego producenta antywirusów Avasta, z programu Office 2013, MS Office 2021 lub nawet jeszcze, z Office 2007, korzysta nadal ¼ ankietowanych. To nadal dużo i z myślą o nich Microsoft postarał się o nową edycję.

Microsoft Office 2021 to wersja najświeższa z możliwych, bo ujrzała światło dzienne w październiku tegoż roku. Pakiet został opublikowany równocześnie z Windows 11, działa jednak nie tylko na najnowszej wersji operacyjnych okienek, lecz także z Androidem, Windowsem 10, MacOS oraz iOS. Synchroniczność klucza aktywacyjnego oznacza tu, iż użytkownik „domowy” i biznesowy będzie mógł bez problemu pracować z aplikacjami MS Office 2021 na różnych urządzeniach posadowionych na różnych systemach.

Kupując MS Office 2021 nadal możemy być pewni, iż otrzymujemy tzw. licencję wieczystą, czyli własność oprogramowania, która nie wygasa wraz z zawieszeniem subskrypcji. Poza tym, do naszego Microsoft Office 2021 otrzymujemy 7 letni okres wsparcia technicznego.

Nowy Microsoft Office 2021 będzie zawierać Long-Term Servicing Channel – kanał, dzięki któremu rozbudowane sieci wewnętrzne mniejszych firm mogą działać bez obaw o brak dostępu do chmury. Za opłatę licencyjną MS LTSC trzeba będzie zapłacić, instalując w firmie Office`a dla każdego stanowiska z osobna, jednakże już bez konieczności jej odnawiania. LTSC oznacza jednak spore korzyści, bowiem otrzymujemy 5 lat głównego wsparcia oraz 5 lat tzw., wsparcia rozszerzonego.

Poza tym wśród nowości, które przygotował dla nas Microsoft Office 2021 są comiesięczne aktualizacje i poprawki błędów poszczególnych aplikacji. MS Office 2021 otrzymał możliwość skorzystania z trybu ciemnego, co szczególnie przyda się użytkownikom przesiadujących długie godziny nad plikami w Word czy Excel. W tej ostatniej aplikacji pojawiła się bardziej udoskonalona funkcja X.WYSZUKAJ. Z rzeczy widocznych dla użytkownika, pojawiła się paleta barw bardziej naturalnych i spokojniejszych, natomiast z tych ukrytych, zrozumiałych tylko dal administratorów systemów – usprawniono integrację narzędzi oraz przyspieszono działanie hiperłączy w aplikacjach. Microsoft Office 2021 czeka więc na odkrycie przez użytkowników domowych i tych siedzących za firmowymi biurkami.