Masz dobry pomysł na biznes i zastanawiasz się, skąd pozyskać środki potrzebne na rozpoczęcie planowanej działalności gospodarczej? Zdajemy sobie sprawę, że początki są najtrudniejsze, dlatego udostępniamy artykuł, w którym opisujemy dostępne źródła, z których można pozyskać pieniądze na start.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Dokładna kwota, jaką można pozyskać w ramach dofinansowania z Urzędu Pracy, wynosi 6-ciokrotność średniej pensji według wskaźnika GUS, co oznacza, że od lat zwiększa się co roku i obecnie, w 2022 roku wynosi nieco ponad 36 tys. zł. To spora suma, którą można otrzymać bezzwrotnie, ale wyłącznie pod warunkiem, że sfinansowana za jej pomocą działalność gospodarcza będzie prowadzona przez co najmniej rok. W przeciwnym razie, czyli po wcześniejszym zamknięciu firmy, beneficjent jest zobowiązany do zwrotu środków.

Co najistotniejsze, dotacje z Urzędu Pracy są udzielane wyłącznie osobom zarejestrowanym jako bezrobotne, a to oznacza brak możliwość legalnego zarobkowania aż do czasu rozstrzygnięcia wniosku. Jeżeli więc pracujesz, raczej nie zrezygnujesz ze swojego stanowiska, żeby spróbować pozyskać niepewne przecież środki, których nikt Ci nie gwarantuje. Szczegółowe informacje na temat warunków i formalności dotyczących starania się o dofinansowanie znajdziesz na stronie internetowej swojego Urzędu Pracy lub podczas wizyty w nim.

Dotacje z funduszy z Unii Europejskiej

Dotacje są dostępne również w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Ponieważ ulegają one zmianom – jedne się kończą, a inne rozpoczynają – należy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w danym momencie. Może się okazać, że akurat w Twoim mieście prowadzony jest nabór do programu, dzięki któremu pojawia się szansa na otrzymanie sporych pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kredyt albo pożyczka

Kredyt inwestycyjny, pożyczka hipoteczna czy może chwilówki online? Wybór produktów oferowanych na rynku finansowym jest bardzo duży, dlatego decyzja o skorzystaniu z jednego z nich powinna zostać podjęta po dokładnej analizie Twojej indywidualnej sytuacji oraz wymagań związanych z Twoją planową działalnością gospodarczą. W zależności od jej specyfiki możesz potrzebować kilkumilionowego kredytu inwestycyjnego lub niewielkiej pożyczki. Jeżeli interesuje Cię naprawdę symboliczna kwota, sprawdź listę małych i szybkich pożyczek dostępną pod adresem https://sowafinansowa.pl/ranking-pozyczek-500-zl/.

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”

Pożyczki w wysokości nawet 100 tys. zł są udzielane na bardzo korzystnych, preferencyjnych warunkach w ramach programu prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W jaki sposób je pozyskać? Konieczne w tym celu jest stworzenie biznesplanu, który potwierdzi ekonomiczną zasadność Twojego pomysłu i pokaże, jak i ile można zarobić dzięki jego wdrożeniu w życie.

Aniołowie biznesu i fundusze ventur capital

Jeżeli masz dobry pomysł, którego przewidywana zyskowność jest poparta analizami i danymi, możesz postarać się o pozyskanie wsparcia od aniołów biznesu lub funduszy venture capital. Chodzi o osoby prywatne i instytucje, które zajmują się inwestowaniem w atrakcyjne pomysły biznesowe w zamian za określone korzyści. Warunki są ustalane indywidualnie z inwestorami, jednak trzeba mieć świadomość, że mogą one dotyczyć np. dzielenia się częścią z wypracowanego zysku czy koniecznością przeniesienia na inwestora części kontroli nad firmą.