Prowadzenie własnej firmy niesie ze sobą wiele wyzwań, z którymi każdego dnia muszą sobie radzić przedsiębiorcy. W wielu przypadkach potrzebują oni dodatkowego wsparcia ze strony specjalistów, w tym choćby doświadczonych księgowych. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to spore wyzwanie, nie tylko na samym początku biznesu. Czym się zatem kierować, by zwiększyć szansę na owocną współpracę? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Kiedy nie warto prowadzić samodzielnie księgowości w firmie?

Wielu właścicieli firm próbuje prowadzić księgowość na własną rękę. Nie zawsze jest to jednak dobra opcja i czasami pozorna oszczędność potrafi przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dzieje się tak choćby wtedy, gdy przedsiębiorca nie ma wystarczającej wiedzy na temat rachunkowości. Szczególnie problematyczna potrafi być pełna księgowość, którą muszą prowadzić w naszym kraju na przykład spółki z o.o. Pamiętajmy, że w dziedzinie prawa podatkowego przepisy zmieniają się często i od tego, czy jest się na bieżąco zależy prawidłowość rozliczeń. Wszelkie błędy lub przeoczenia potrafią doprowadzić do nałożenia na firmę kar finansowych ze strony urzędu skarbowego.

Z drugiej strony zajmowanie się księgowością zajmuje sporo czasu, zwłaszcza gdy trzeba sprawdzać wszystkie dokumenty i akty prawne z nimi powiązane. Ten czas można by było poświęcić na rozwój firmy, na przykład pozyskiwanie nowych klientów lub realizowanie zleceń.

W takich sytuacjach zdecydowanie bardziej opłaca się zatrudnienie księgowego, który zajmie się rachunkowością w naszym imieniu.

Jak znaleźć dobrego księgowego?

Znalezienie dobrego księgowego wymaga nieco czasu. Jak go szukać? Warto skorzystać z rekomendacji od znajomych lub sprawdzić w profesjonalnych wyszukiwarkach, jak choćby ta na stronie: https://uslugiksiegowe.pl.

Kolejnym etapem poszukiwań powinno być zweryfikowanie osoby lub biura do współpracy. Warto sprawdzić informacje na forach tematycznych oraz poszukać opinii poprzednich klientów. Nie zapominajmy również o dokładnym sprawdzeniu strony, by mieć pewność, że księgowy świadczy wszystkie potrzebne usługi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę – rozmowa z księgowym

Zanim podejmie się finalną decyzję, trzeba umówić się na spotkanie z księgowym, który ma w przyszłości poprowadzić firmowe rozliczenia. Należy spytać o wcześniejsze doświadczenia. Idealnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z osobą, mającą już wiedzę na temat rozliczania podmiotu z konkretnej branży. Ułatwi to działanie i pozwoli znaleźć optymalne rozwiązania.

Zwróćmy też uwagę na to, czy księgowy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz jakiego oprogramowani używa. Równie ważne bywają także rozmaite kompetencje miękkie – w tym otwartość, sumienność, uporządkowanie, umiejętność pracy pod presją czasu.

Profesjonalna księgowość – bezpieczeństwo prowadzenia biznesu

Od wyboru księgowego zależy stabilizacja i bezpieczeństwo firmy. Właściwa osoba potrafi poprowadzić rachunki oraz wesprzeć przedsiębiorcę na drodze do rozwoju. Warto zatem przyłożyć się do poszukiwań, by znaleźć osobę zaufaną, z którą współpraca przyniesie wiele dobrych owoców w przyszłości.