W czasie panującej inflacji, gdy ceny wszelkiego rodzaju wyrobów i usług rosną bardzo szybko, wydatek na OC powoduje tym większe spustoszenia w portfelach Polaków. Jak je załagodzić? To proste – wystarczy pamiętać o porównaniu ofert. Dlaczego to takie istotne i w jaki sposób zestawiać je ze sobą? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

OC – identyczne dla każdego

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa samo OC dla kierowców, bo zrozumienie tej kwestii jest kluczowe w kontekście tematu. Otóż obowiązkowe dla właścicieli samochodów ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia ochronę właśnie przed roszczeniami cywilnymi ze strony osób poszkodowanych w ruchu drogowym. Jeżeli więc spowodujesz szkodę, np. z Twojej winy dojdzie do stłuczki na parkingu, dzięki OC koszty związane z naprawą uszkodzonego auta zostaną pokryte z Twojej polisy. Inaczej sytuacja wyglądałaby w razie braku aktualnego ubezpieczenia – w takim przypadku koszty leżałyby po Twojej stronie.

Fakt, że OC jest obowiązkowe, a zakres gwarantowanej ochrony ubezpieczeniowej został określony ustawowo, powoduje, że warunki tej polisy pozostają jednakowe dla każdego. Skoro są zapisane w przepisach prawnych obowiązujących w identycznym zakresie wszystkich obywateli, towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedające polisy muszą się do tego dostosować. To oznacza, że niezależnie od ceny i firmy, w której zamierzasz kupić OC, zawsze otrzymasz jednakowy produkt.

Dlaczego należy porównywać ceny OC

O ile zakres polisy pozostaje identyczny, o tyle z ceną jest inaczej, tzn. przyjmuje ona różne wartości w zależności od wielu rozmaitych czynników dotyczących przede wszystkim osoby właściciela i samego samochodu. Szkopuł w tym, że wysokość składki jest odmienna w każdym towarzystwie, tzn. jedna firma może Ci zaproponować np. 500 zł za obowiązkową polisę, podczas gdy inna zażąda 1500 zł za przedłużenie polisy OC na tych samych warunkach. Z punktu widzenia kierowcy ważne jest zatem znalezienie najtańszych ofert. Jak to zrobić, skoro cena ubezpieczenia jest nieznana?

Aby znaleźć najtańszą polisę, niezbędne staje się porównanie propozycji wielu firm. Problemem w tej sytuacji jest fakt, że sprawdzenie wysokości składki wymaga indywidualnej kalkulacji. Czy zatem jedyne wyjście to mozolne wykonanie wyliczeń w każdym towarzystwie z osobna? Wypełnienie kilkunastu formularzy to strata czasu i nerwów, dlatego zdecydowanie lepiej sięgnąć po internetową porównywarkę ubezpieczeniową, która pozwala na porównanie ofert wielu firm na podstawie tylko jednej kalkulacji. W taki sposób działa m.in. serwis kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Jak porównywać ceny OC

Internetowe porównywarki ubezpieczeniowe to darmowe narzędzia, które na jednej stronie gromadzą oferty kilkunastu towarzystw. Obsługa tego rodzaju serwisów sprowadza się do wypełnienia pól w formularzu i odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. historii ubezpieczeniowej, wieku czy miejsca zamieszkania właściciela auta oraz parametrów pojazdu, takich jak rok produkcji, marka, model czy pojemność silnika. Na podstawie tych informacji porównywarka wylicza i przedstawia wysokość składki w sposób indywidualny dla każdego kierowcy.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z internetowych narzędzi, wysokość składki OC w wielu firmach porównasz także w multiagencjach ubezpieczeniowych działających stacjonarnie w każdym średnim i większym mieście w Polsce. Pracujący w nich agenci korzystają z podobnych narzędzi i w Twoim imieniu są w stanie porównać i znaleźć najlepszą ofertę.