Ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny zazwyczaj kojarzą nam się z podróżami wakacyjnymi. Jednak nasze wyjazdy poza Polskę coraz częściej mają też charakter służbowy. Czy w takiej sytuacji również warto kupować specjalne ubezpieczenie, które w przypadku podróży urlopowej stanowi absolutne „must have”? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to wystarczające rozwiązanie na wyjazd służbowy?

Dokumentem, który towarzyszy wielu Polakom w trakcie zagranicznych podróży po terenie Unii Europejskiej, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją wyrobić zupełnie za darmo i dzięki temu korzystać za granicą z publicznej służby zdrowia na dokładnie takich samych zasadach, jak robią to obywatele państwa, w którym przebywamy.

Warto jednak pamiętać, że EKUZ dotyczy wyłącznie publicznych przychodni i szpitali. Poza tym zakres ochrony może znacząco odbiegać od tego, co ubezpieczenie zapewnia nam w Polsce. Usługi, do których przyzwyczailiśmy się jako darmowych, zagranicą i tak bywają płatne. Oznacza to w praktyce, że odniesienie poważniejszego uszczerbku na zdrowiu lub nagły atak choroby mogą narazić Polaka na koszty wynikające z leczenia poza granicami kraju. EKUZ to dokument, który warto posiadać, wyjeżdżając regularnie za granicę, ale nie ubezpiecza on właściciela na wszystkie możliwe okoliczności.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?

Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd służbowy powinno posiadać bardzo podobny zakres do polisy turystycznej. Należy więc zatroszczyć się o refundację potencjalnych kosztów leczenia – stanowi to zazwyczaj podstawowy element polisy. Przydatną usługą bywa ratownictwo medyczne, chociaż jeśli przebywamy w terenie miejskim, schodzi ono na nieco dalszy plan. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia NNW – kolejny ważny element każdej polisy turystycznej. Trudno przewidzieć, jakie kontuzje lub kłopoty zdrowotne przydarzą nam się za granicą. W Polsce jesteśmy ubezpieczeni na takie okoliczności, ale poza granicami kraju nie jesteśmy przed nimi chronieni.

Polisa NNW zapewni wypłatę odszkodowania na wypadek uszczerbku na zdrowiu. A ten może się przecież wiązać z utratą zdolności do pracy. Osoby podróżujące za granicę w celach służbowych powinny rozważyć również ubezpieczenie bagażu, a także odpowiedzialność cywilną. Chroni ona przed roszczeniami osób trzecich, spowodowanych szkodami na mieniu lub zdrowiu. W razie potrzeby pokryje je ubezpieczyciel.

Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?

Kwestia zasadności ubezpieczenia wyjazdu służbowego jest już rozstrzygnięta. Odpowiedzialna podróż wiąże się z taką koniecznością. Otwarte pozostaje pytanie, gdzie szukać optymalnego ubezpieczenia. Z pomocą przychodzi internet, a konkretnie internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, na przykład Kiosk Polis – https://kioskpolis.pl/. Swoje oferty prezentują tam wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku i oferujące polisę na wyjazd zagraniczny. Czytelne zestawienie oferty i wygodne filtry ułatwiają podjęcie decyzji. Aby zyskać do nich dostęp, należy jedynie odwiedzić stronę:  https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/.