Etykiety spotykamy na każdym kroku. Mało kto się zastanawia jak one powstają. Od pewnego czasu na rynku dostępne są drukarki etykiet. Urządzenia te całkowicie odmieniły proces przygotowania etykiety. Dzięki swoim właściwością umożliwiają drukowanie etykiet w różnych miejscach. Duża zaletą urządzeń jakimi są drukarki etykiet jest ich wszechstronność. Znajdą zastosowanie zarówno w domu, biurze jak i sklepie. W domu możemy wydrukować chociażby etykiety na przetwory, w sklepie znajdą zastosowanie chociażby do drukowania kodów kreskowych. Możliwość drukowania etykiet samodzielnie znacznie ułatwia pracę.

Drukarki etykiet do kodów kreskowych

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje drukarek do etykiet. Różnią się one zastosowaną techniką drukowania. Producencie oddają nam do dyspozycji drukarki termiczne oraz termotransferowe. Wspólną cechą obu urządzeń jest brak wykorzystania tuszu i tonerów w procesie drukowania etykiet. Drukarka termiczna do druku potrzebuje specjalnego papieru termicznego, a jej druk zawsze jest monochromatyczny. Otóż, drukarki etykiet termiczne wypalają kody kreskowe i inne drukowane elementy na papierze przy pomocy specjalnych grzałek. Z technologicznego punktu widzenia warto zauważyć, że głowica drukująca jest stała, a grzałki znajdują się nad całym obszarem drukowania. Podczas drukowania etykieta przesuwa się pod głowicą. Oczywiście jak każdy produkt, tak i drukarki termiczne mają swoje plusy i minusy. Podstawową zaletą drukarki termicznej jest niska cena wydruku etykiety. Jednak niski koszt niesie za sobą też niezbyt wysoką jakość. Etykiety wydrukowane w tej technologii są mało trwałe. Z tego powodu etykiety drukowane tą metodą nadają się do miejsc, gdzie będą wykorzystane tylko jeden raz. Np. na stoisku z wędlinami na wagę czy też w marketach do naklejenia ceny na warzywa lub owoce.

Drukarki termotransferowe

Drugim rodzajem drukarek do etykiet są drukarki termotransferowe. W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych etykiety z tych drukarek mogą pochwalić się bardzo wysoką jakością oraz odpornością druku na ścieranie. Warto zauważyć, że etykiety, które zostaną wydrukowane w tej technologii będą odporne na wilgoć i zabrudzenia. Dzięki temu znajdą one zastosowanie tam, gdzie wymagane jest wielokrotne wykorzystywanie jednego kodu kreskowego. Znajdą zastosowanie na magazynach, gdzie oklejane są palety przygotowane do transportu. W przeciwieństwie do drukarek termicznych, drukarki termotransferowe umożliwiają druk zarówno czarno biały jak i kolorowy.

Jak widać do każdej pracy bez problemy znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, musimy tylko wiedzieć, jaka drukarka etykiet w jaki sposób pracuje.