Gry komputerowe wbrew pozorom nie są domeną młodzieży, grają w nie ludzie w każdym wieku. Jedną z przyczyn jest fakt, iż gry przestały być tylko zabawą zręcznościową z przeciętną grafiką. Obecne produkty potrafią opowiadać przejmujące historie z wciągającym scenariuszem i realistyczną grafiką, nic zatem dziwnego, że przyciągają mnóstwo użytkowników. Jednak aby w pełni cieszyć się taką grą, konieczny jest odpowiedni sprzęt. Wbrew pozorom nie oznacza to kosmicznych wydatków, komputery gamingowe, choć nieco droższe, dostępne są również w atrakcyjnych cenach. Na jakie parametry przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę?

Jaki procesor powinny posiadać komputery gamingowe?

Procesor to centralna jednostka, odpowiedzialna za pracę i moc obliczeniową komputera. To właśnie dobry i szybki procesor umożliwia działanie bardziej skomplikowanych gier. Na rynku najpopularniejsze są produkty dwóch firm – Intel i AMD. Jeśli chodzi o komputery gamingowe, nie powinny one mieć wbudowanych procesorów z niższej półki – nie nadają się one do bardziej rozbudowanych gier oraz bardzo popularnych „sieciówek”. Trzeba również pamiętać, iż wraz z upływem czasu gry będą wymagały coraz więcej mocy obliczeniowej, dlatego planując zakup komputera warto zainwestować w nieco mocniejszy procesor, by cieszyć się jego działaniem co najmniej przez kilka następnych lat.

Karta graficzna – jaką wybrać?

W przeciwieństwie do procesora, efekt działania karty graficznej widoczny jest doskonale na monitorze. To właśnie ten element odpowiada za wspaniałe wizualne efekty i płynność animacji w komputerze. Bez dobrej karty graficznej nawet najlepszy procesor nie zapewni satysfakcjonującej rozrywki. Należy unikać sprzętu, w którym są one zintegrowane z płytą – dobry komputer musi mieć w sobie dedykowane karty graficzne z procesorem Nvidia lub AMD i pojemną kością pamięci RAM. Aby w pełni cieszyć się z efektów wizualnych na monitorze, karta powinna mieć minimum 4 GB RAM, ale najnowsze modele posiadają już dwukrotnie więcej pamięci. Karty graficzne umożliwiają również zmianę taktowania, czyli sprzętowe przyspieszenie działania, jednak opcja ta zalecana jest bardziej doświadczonym użytkownikom. Planując zakup warto dowiedzieć się, czy produkt obsługuje ray tracing, czyli bardzo realistyczną wizualizację otoczenia.

Pamięć RAM

Pamięć RAM służy do przechowywania przez krótki czas wszystkich danych, niezbędnych do prawidłowego działania komputera. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku gier komputerowych, gdyż dostęp do tej pamięci jest nieporównywalnie szybszy niż do danych zapisanych w pamięci trwałej. Obecnie standardem w przypadku pamięci RAM jest 8 GB, jednak trzeba pamiętać, iż oprócz pojemności istotnym parametrem jest również szybkość odczytu danych. Karta o większej pojemności, ale małej szybkości może w przypadku najnowszych gier sprawdzić się gorzej, niż ta o mniejszej pojemności ale za to bardzo szybka.

Dysk twardy

Dysk trwały to tak zwana pamięć trwała – nie tracimy zapisanych na nim danych po wyłączeniu komputera. Obecnie do dyspozycji mamy dyski starszej generacji HDD, w których zapis dokonuje się na dyskach magnetycznych, oraz SSD, wykorzystujące technologię pamięci flash. Te drugie są znacznie szybsze niż HDD, ale jednocześnie bardziej kosztowne i mniej pojemne. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku komputerów gamingowych jest wyposażenie ich w niewielki dysk SSD, na którym znajduje się system operacyjny i najczęściej używane programy, oraz dysk HDD o dużej pojemności do zapisu danych.