Portal Youtube.com wciąż zyskuje na popularności. Wraz z rosnącą liczbą wyświetleń różnego rodzaju filmów rośnie również liczba użytkowników zainteresowanych pracą nad własnymi filmami i wprowadzaniem ich do sieci. Wokół zawodu youtubera wyrosło wiele różnych mitów i plotek. Dzięki rozwojowi techniki i szerokiej dostępności smartfonów, laptopów oraz Internetu poświęcamy coraz więcej czasu na rozrywkę w postaci  oglądania czy słuchania filmów. Czy zdażyło Ci się podczas sobotnich porządków puścić sobie z telefonu podcast ulubionego youtubera? A może słuchasz Youtube zamiast radia w samochodzie? Czy nie myślałeś/-aś nigdy o tym co zrobić, aby znaleźć się… pod drugiej stronie kamery?

Po pierwsze pomysł, czyli startujemy z tematem

Dobry temat na kanał to klucz do sukcesu. Ale czy rzeczywiście musisz znaleźć tematykę, której jeszcze nikt nie poruszył? Nic bardziej mylnego. Zauważ sam/-a, że najlepiej ogląda się tych youtuberów, którzy… lubią to, o czym mówią. W Internecie możesz realizować swoje pasje, a dzięki portalu Youtube możesz również na nich zarabiać. Mówienie o tym, na czym znasz się najlepiej oraz o tym, co lubisz jest najbardziej wartościowe. Nie twórz kanału o modzie, jeżeli nie lubisz tworzyć nowych stylizacji z ubrań, jakie masz w szafie. Jeżeli jednak znasz tą tematykę doskonale i świetnie się w niej odnajdujesz, znalazłeś/-aś już pomysł na własny kanał. Uwielbiasz fotografię? Dobry kanał o robieniu zdjęć to coś, co naprawdę może przykuć uwagę wielu osób. Gotowanie jest od zawsze Twoją pasją? Gotuj przed kamerą tak, aby jak najwięcej osób się nią zaraziło, a osiągniesz sukces w Internecie.

Oswajanie się ze swoim głosem i wizerunkiem

Wiele osób na samą myśl o kamerze dostaje dreszczy. Pocące się ręce, załamany głos i trema jak przed egzaminem. Znasz to? Czy oznacza to, że nigdy nie będziesz dobrym youtuberem/-rką? Oczywiście, że nie. Aby osiągnąć swój cel musisz jednak wiele trenować. Chodzi o to, aby dobrze oswoić się ze swoim głosem oraz wizerunkiem. W tym celu warto jeszcze przed rozpoczęciem kanału zapoznać się z różnymi opcjami w kamerze i sprawdzić najlepsze tła, na których można nagrywać filmy. Dodatkowo warto naprawdę zacząć nagrywać swój głos i wizerunek – na początek mogą być to nagrania wykonywane w zaciszu własnego domu czy ogródka – jedynie dla sprawdzenia tego jak sobie radzisz przed kamerą. Aby nagrywanie sprawiało Ci przyjemność, sprawdź jeszcze dziś jaki sprzęt dla vlogera będzie najlepszy i zamów dla siebie najbardziej odpowiednią opcję na dobry początek.

Zainwestuj w odpowiedni sprzęt

Zakup dobrej kamery oraz aparatu fotograficznego to podstawa, bez której obecnie trudno będzie rozpocząć profesjonalne nagrywanie filmików na Youtube. Obecnie wiele użytkowników tego portalu zwraca dużą uwagę na jakość nagrywanych materiałów, dlatego jeżeli zależy Ci na wielu subskrybentach, postaraj się o to, by Twoje filmy przyjemnie się oglądało. Zdjęcia do miniaturek na Youtube również powinny być dobrze sformatowane i przyjemne dla oka. W wielu przypadkach dobrym pomysłem będzie zakup statywu. Jeżeli zamierzasz nagrywać w terenie, postaraj się również o wysokiej jakości mikrofon oraz postaraj się kupić lekką kamerę, np. sportową, która sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach. Często się przemieszczasz i tworzysz vlogi w ruchu? Mini-kamera wyposażona w profesjonalny stabilizator to idealne rozwiązanie dla Ciebie.  W ciągu dnia brakuje Ci czasu na nagrywanie i zabierasz się za to dopiero wieczorem lub w nocy? Korzystnie będzie zakupić od razu kilka dobrej jakości lamp do nagrywania, dzięki którym światło za oknem nie będzie ograniczać Ci czasu, w jakim możesz nagrywać filmy.

Nie tylko Youtube.com: youtuber w świecie mediów społecznościowych

Chcesz się zajmować nagrywaniem filmów na poważnie? W takim razie dobrą opcją będzie również zakup profesjonalnego sprzętu do robienia zdjęć. Obecnie w Internecie obrazki oraz zdjęcia są równie ważne jak filmy. W świecie Youtube o tym czy Twój film zainteresuje publiczność decyduje często dobrze dobrana miniaturka. Na początek wystarczy aparat do 4000zł, aby Twoje zdjęcia były wysokojakościowe i przyciągały potencjalnych subskrybentów zainteresowanych tematyką Twojego kanału. Fotografie przydadzą Ci się również do propagowania swojej działalności na innych portalach – jak np. Facebook, Instagram czy Pinterest. Jeżeli prowadzisz własną firmę zajmującą się dostarczaniem konkretnych usług albo produktów – np. prowadzisz zakład fryzjerski albo salon sukni ślubnych, możesz połączyć nagrywanie filmów poradnikowych z tej dziedziny z dodawaniem zdjęć swoich wyrobów czy fryzur na inne portale społecznościowe. Dzięki rozszerzeniu działalności poza Youtube inne osoby mogą dowiedzieć się o Tobie i… zacząć subskrybować Twój kanał.