Każdy rodzaj danych łatwo stracić, choćby w wyniku awarii dysku twardego. Niezależnie od tego, czy dany komputer służy nam do celów osobistych, czy zawodowych, warto pamiętać o sporządzeniu kopii zapasowych choćby tych najistotniejszych dla nas danych. Jak się za to zabrać? Na szczęście okazuje się, że istnieje kilka sposobów na proste i skuteczne zabezpieczenie danych.

Dlaczego backupowanie danych jest tak istotne?

Zapewne większości z nas przydarzyła się kiedyś awaria komputera, w związku z którą straciliśmy dostęp do zachowanych na urządzeniu danych. Oczywiście, programy, czy gry komputerowe można zawsze pobrać ponownie (choć, niestety, niektórych plików, jak np. zapisane stany gry raczej już nie odzyskamy). Ewentualna utrata plików firmowych, czy też prywatnych zdjęć i filmów, choćby z rodzinnej wycieczki, będzie już dużo bardziej problematyczna. Szanse na ich odzyskanie z uszkodzonego dysku są zaś niewielkie. Warto więc zawczasu zabezpieczyć się przed taką możliwością.

Wykonując kopię zapasową danych zapewniamy sobie bezpieczeństwo. Gdy ulegną one uszkodzeniu, lub nawet po prostu przypadkowemu usunięciu, bez problemów będziemy w stanie je przywrócić. Bardzo dobrym pomysłem będzie zresztą – oprócz wykonania kopii najważniejszych, kluczowych dla nas danych – backup całego systemu operacyjnego, którego wykonanie może w niektórych przypadkach znacząco uprościć naprawę. 

Gdzie przenieść dane?

Bardzo ważnym pytaniem, na jakie musimy odpowiedzieć sobie jeszcze przed wykonaniem kopii zapasowej jest to, jaką formę ma przyjąć wykonana przez nas kopia danych. Do dyspozycji mamy szereg rozwiązań, między innymi takich, jak;

  • Zapis danych w chmurze. Bardzo wygodna opcja, jako, że nie wymaga skorzystania z jakichkolwiek zewnętrznych nośników danych. W chmurze zapisać możemy praktycznie wszystkie rodzajów plików, a nawet całe systemy operacyjne. Dodatkowo, aby ułatwić sobie zadanie, zlecić możemy też automatyczne wykonywanie kopii zapasowych co określony czas. Bardzo popularnym narzędziem jest Dysk Google, który pozwala nie tylko zapisywać, ale i edytować niektóre rodzaje plików w chmurze. Niestety, w większości przypadków darmowe wersje tego typu usług oferują bardzo ograniczoną ilość miejsca.
  • Pendrive. Zapisanie danych na pendrive jest bardzo proste i szybkie, niemniej jednak urządzenia dostępne w niskich cenach zazwyczaj cechują się niewielką pojemnością. Te oferujące 256, czy nawet 128 GB pamięci mogą zaś kosztować już niewiele mniej, niż przyzwoity zewnętrzny dysk twardy.
  • Zewnętrzny dysk twardy. Choć jest to opcja droższa, niż pendrive, pozwoli on na zapisanie znacznie większej ilości danych – nawet do kilku terabajtów. Jest kompaktowy, niemniej nie tak mały, jak pendrive, co z jednej strony może być utrudnieniem, gdy postanowimy go ze sobą zabrać – z drugiej o wiele trudniej go zgubić.

Niegdyś popularne było nagrywanie kluczowych plików na płyty CD i DVD. W ostatnich latach rozwiązanie to traci jednak na popularności, z uwagi na mała pojemność i niską trwałość takich nośników.

Kopia ręczna czy automatyczna?

Ostatnią kwestią, jaką musimy rozważyć jest to, czy kopie zapasowe wykonywać będziemy samodzielnie, czy skorzystamy z oprogramowania do backupu. Ta pierwsza opcja pozwoli nam samodzielnie wybrać te pliki, które w danym momencie chcemy zabezpieczyć i skopiować tylko i wyłącznie je, co zaoszczędzi nam miejsca na nośniku danych. 

Oprogramowanie do backupu pozwoli nam zaś w szybki sposób zabezpieczyć nawet dużą ilość porozrzucanych po różnych folderach plików. Umożliwi też automatyzację wykonywania kopii co określony czas – będą one wówczas wykonywane bez jakiejkolwiek interwencji z naszej strony.