Kopiowanie cudzych zdjęć od dawna jest plagą w internecie. Niezależnie od tego, czy wrzucamy do sieci zdjęcia na swojego prywatnego bloga, aukcje Allegro, czy też profesjonalne zdjęcia produktowe do swojego sklepu on-line, mamy prawo do ochrony prywatności naszych autorskich zdjęć. Niestety, umieszczenie informacji w podpisie pod zdjęciem to często za mało, aby zabezpieczyć autorskie grafiki przed wykorzystaniem je przez osoby do tego nieuprawnione. Skomplikowane i czasochłonne jest również dochodzenie swoich praw na drodze postępowania cywilnego.

Rozwiązaniem dość skutecznym, aczkolwiek wciąż nieidealnym, jest zamieszczenie znaku wodnego na swoich zdjęciach. Większość osób kopiujących zdjęcia odpuści, jeśli zobaczy znak wodny. Dla tych, którym bardzo zależy na wybranym zdjęciu, znak wodny nie jest przeszkodą. Istnieją aplikacje wspomagające usuwanie wybranych fragmentów zdjęć i uzupełnianie braków. Jednakże często efekt takich prac nie jest idealny. Dokładnie wyczyszczenie zdjęcia ze znaku wodnego może być bardzo żmudną pracą. Dzięki zastosowaniu znaku wodnego osoba korzystająca z naszych zdjęć nie będzie w stanie wykorzystać dużej liczby takich zdjęć w krótkim czasie, a jedynie wykorzysta tylko niewielką ich część.

Seryjne dodanie znaków wodnych

Dodawanie znaków wodnych może być jednak zajęciem pochłaniającym wiele godzin, szczególnie jeśli potrzebujemy przerobić setki zdjęć. Z pomocą przychodzą nam aplikacje, które w sposób masowy nakładają znaki wodne na dziesiątki zdjęć jednocześnie. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

Watermarkly

Za pomocą aplikacji Watermarkly możemy dodać do 50 zdjęć w zaledwie kilku minut. Jest to rozwiązanie przeglądarkowe, a zatem nie musimy instalować programu na swoim komputerze. Zaletą aplikacji jest możliwość dodawania własnych zdjęć nie tylko z komputera, ale również z Dysku Google lub Dropbox. Aplikacja daje całkiem sporo możliwości konfiguracji, a przy okazji pozwala zmniejszyć rozmiar zdjęć. W Watermarkly znakiem wodnym może być tekst lub własna grafika, np. logo. Możemy zdecydować czy znak wodny zostanie umieszczony na środku zdjęcia, czy też w wybranym przez nas miejscu. Możemy wybierać przeźroczystość znaku wodnego oraz jego rozmiar. Ponadto podczas zapisywania zdjęć możemy zdecydować, jakiej jakości zdjęcia zostaną utworzone. Ważne jest to, że generowane zdjęcia ze znakiem wodnym zachowują wszystkie informacje EXIF oryginalnego zdjęcia.

Aplikacja Watermarkly jest darmowa w ograniczonym zakresie. Bez opłat możemy oznakować do 50 zdjęć. Płacąc niewielką opłatę jednorazową (69zł, 99zł lub 139zł) otrzymamy możliwość nałożenia aż 50 tysięcy znaków wodnych.

Visual Watermark

W przeciwieństwie do Watermarkly, Visual Watermark jest programem do pobrania na komputer. Zaletą tego rozwiązania jest działanie programu offline, bez dostępu do internetu. Program dostępny jest na komputery z systemem operacyjnym Windows oraz Mac OS.

Program pozwala również na zapisywanie szablonów znaków wodnych. Dzięki temu rozwiązaniu, w późniejszym czasie będziemy mogli ponownie użyć wcześniej stworzonej konfiguracji, co znacznie skraca czas potrzebny na pracę z programem.

Ciekawostką i zarazem dużą zaletą oprogramowania jest funkcja ochrony przez usuwaniem znaków wodnych. Dzięki temu półprzeźroczyste zdjęcia są trudniejsze w obróbce podczas prób usuwania znaków wodnych.

Visual Watermark można pobrać za darmo i testować przez 30 dni. Program dodaje w tym czasie własny znak wodny informujący o tym, że używana jest wersja próbna aplikacji. Ceny wersji pełnej nie są jednak wysokie i wynoszą w zależności od wybranej opcji od 69zł do 139zł.

Make Watermark

Aplikacja Make Watermark działa na podobnej zasadzie jak Watermarkly. Ma bardzo intuicyjny interfejs i z pewnością każdy z łatwością będzie w stanie ją obsłużyć. Mnogość ustawień znaku wodnego pozwala na indywidualne dopasowanie znaku wodnego do naszych potrzeb.

Jeśli szukasz rozwiązania pozwalającego na szybkie i pewne zabezpieczenie swoich zdjęć za pomocą znaku wodnego, to warto wypróbować jedno z 3 narzędzi przedstawionych powyżej. Praca z tym narzędziami jest łatwa i przyjemna, a otrzymane zdjęcia ze znakami wodnymi pozostają wysokiej jakości.