Kursy e-learningowe często nazywane są również szkoleniem sieciowym albo komputerowym. Zdarza się także, że określa się go nauczaniem online. Osoby, które dobrze znają to zagadnienie, twierdzą, że każdy przynajmniej raz brał udział w takim kursie. Cym dokładnie jest?

Czy e-learning to kursy online?

Bardzo często e learning jest postrzegany, jako nauka, która odbywa się z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych typu komputer, tablet czy telefon. Jest to wirtualne narzędzie do celów szkolenia i nauczania. I faktycznie definicja ta jest bardzo trafiona, ponieważ kursy prowadzone online stwarzają możliwość przyswojenia wiedzy z określonej dziedziny czy tematyce, bez fizycznej obecności w konkretnym miejscu. By wziąć udział w takim szkoleniu czy kursie, wystarczy wygodnie usiąść przed komputerem czy z tabletem w dłoni i skorzystać z platformy e learningowej. Dziś wiele osób przystępuje do tworzenia kursów online. Wiele osób też w nich uczestniczy. Kto wie, być może to tylko kwestia czasu i takie szkolenia online całkiem zastąpią spotkania stacjonarne.

Czym e-learning różni się od szkoleń stacjonarnych?

W zasadzie e learning od szkoleń stacjonarnych różni się tylko tym, że to pierwsze przebiega online, a drugie w specjalnie przygotowanej do tego sali wykładowej, w której gromadzą się uczestnicy. W związku z tym chcąc uczestniczyć w kursie, w pierwszym przypadku można być w zupełnie dowolnym miejscu. Wystarczy mieć ze sobą urządzenie połączone z internetem. E nauka jest bardzo wygodna, ale o jej zaletach warto wypowiedzieć się w oddzielnym punkcie, ponieważ jest ich naprawdę sporo.

Jakie korzyści zapewnia nauka bez konieczności fizycznej obecności?

E learning może być czynnością synchroniczną i asynchroniczną. To oznacza, że nie ma określonego czasu, w którym szkolenie to musi się odbyć. Dzięki temu poszczególni uczestnicy mogą uczestniczyć w nich w dowolnym momencie i robić to w swoim tempie. Mogą przyswajać wiedzę kiedy tego potrzebują lub mają czas. Z kolei szkolenia synchroniczne są formą nauczania, które gromadzi przed ekranami uczestników w jednym czasie i umożliwia im wspólną naukę.

Kolejna zaleta to niewątpliwie to, że szkolenie online ma globalny zasięg. Może być ono udostępnione dowolnemu gronu odbiorców. Nie trzeba więc tracić czasu na dojazdy, szukać parkingu, szykować się do wyjścia z domu itd. Czasem szkolenie stacjonarne wiąże się z koniecznością zaplanowania dalekiej podróży. W tym przypadku nie ma takiej potrzeby i to rozwiązanie jest bardzo wygodne dla każdego.

Zaletą spotkań e learningowych jest to, że można w nich uczestniczyć niezależnie od tego, jakie urządzenie się posiada. Taki kurs online można odtworzyć na komputerze, tabletach i smartfonach. Jest więc cały czas dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Zastępowanie tradycyjnych metod nauczania nauczaniem e learningowym pozwala zredukować koszty organizacji tego typu spotkań. Nie trzeba wynajmować sali, jeśli organizator nie posiada własnej. Nie trzeba również ponosić kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej i innych kosztów związanych z organizacją spotkań szkoleniowych.

Wdrożenie rozwiązań e learningowych korzystnie wpłynęło na rozwój wielu ludzi. Z uwagi na wygodę, wiele osób chętnie uczestniczy w takich spotkaniach online i nieustannie się dokształca. Ukończenie kursu, czyli tak zwanego e learningu, daje im przypływ wiedzy i radość z tego faktu. Internet stwarza coraz większe możliwości w zakresie kursów, a spotkania e learningowe świetnie sprawdzają się w przypadku studiów jak i w biznesie.