Jeśli właśnie zakupiłeś zupełnie nowy samochód, najprawdopodobniej będziesz szukał sposobu utrzymania go w doskonałym stanie, żeby wyglądał perfekcyjnie i działał bez zarzutu. Aby utrzymać pojazd w dobrym stanie, przez cały rok należy przeprowadzać staranną konserwację, a właściciele muszą stale zwracać uwagę na wszelkie oznaki usterek.
Aby pomóc, opracowaliśmy listę pięciu najlepszych wskazówek dotyczących konserwacji nowych samochodów.

1. Ciśnienie w oponach

Zapewnienie właściwego ciśnienia w oponach nie tylko chroni opony przed niepotrzebnym zużyciem, ale także pozwala na bardziej ekonomiczne zużycie paliwa i zapobiega szybkiemu zużyciu innych części samochodu.
Większość stacji benzynowych jest wyposażona w bezpłatny przyrząd pomiarowy i sprężarkę powietrza, więc w miarę możliwości należy jak najlepiej wykorzystać te urządzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku długich podróży lub prowadzenia pojazdu przewożącego ciężkie ładunki, takiego jak furgonetki, ale nawet mniejsze pojazdy osobowe jeżdżące na krótkich dystansach, potrzebują prawidłowo napompowanych opon, aby osiągnąć optymalne parametry i wydajność.

2. Stan akumulatora

Chociaż nie należy wymieniać akumulatora w ciągu pierwszego roku, warto regularnie sprawdzać, czy nie nosi on śladów zużycia. Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie, może się okazać, że akumulator zużywa się szybciej niż zwykle, choć pierwszym prawdziwym objawem problemów będzie uruchomienie silnika.
Regularnie czyścić zaciski akumulatora, aby zapewnić jego prawidłowe podłączenie i zapobiec gromadzeniu się niepożądanych zanieczyszczeń.

3. Olej silnikowy

Bez zaopatrzenia w olej, Twój samochód wkrótce zatrzyma się i przestanie działać. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać poziom oleju w regularnych odstępach czasu i przed dłuższą podróżą.
Należy pamiętać, aby samochód pracował przez kilka minut, zaparkować go na płaskiej powierzchni, a następnie wyłączyć silnik przed pomiarem poziomu oleju, aby uzyskać dokładny odczyt.

4. Chronić zewnętrzną powierzchnię.

Utrzymanie czystej, dobrze wypolerowanej i woskowanej karoserii sprawi, że samochód będzie wyglądał świetnie i będzie chroniony przed rdzą i czynnikami atmosferycznymi.

Przed zastosowaniem wosków i środków czyszczących należy sprawdzić, jakie woski i środki czyszczące są odpowiednie dla danego pojazdu. Często producenci lub sprzedawcy mogą polecić odpowiedni produkt.

5. Reflektory

Wreszcie, utrzymanie reflektorów w stanie gotowości do pracy nie tylko zapewni bezpieczeństwo w słabo oświetlonych warunkach, ale również zapobiegnie ich rozszczelnieniu. Upewnij się, że wszystkie są tej samej jasności i że wskaźniki migają z tą samą prędkością. Muszą również wysyłać światło na odpowiednią wysokość. Niektóre samochody regulują to automatycznie, inne mogą mieć ręczną regulację, za pomocą której można obniżyć lub podnieść reflektory w zależności od ciężaru pojazdu w czasie jazdy.