Prawidłowa eksploatacja opon Run Flat nadal sprawia trudności niektórym kierowcom. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości i wyjaśnić, dlaczego warto korzystać z tej technologii i jak to robić. Przeczytaj, aby wiedzieć, jakie są zalety takiej inwestycji.

Jak działają opony Run Flat?

Zasadą działania ogumienia typu Run Flat jest możliwość kontynuowania bezpiecznej jazdy pomimo utraty ciśnienia w oponach. Bez względu na to, czy doszło do przebicia, czy innego rodzaju uszkodzenia mechanicznego, opony Run Flat pozwolą pokonać jeszcze spory dystans.

Zależnie od modelu, na ogumieniu Run Flat przejedziesz od 80 do nawet 200 km, przy ograniczeniu maksymalnej prędkości do ok. 80 km/h. To wystarczający zapas, aby zupełnie bezpiecznie dojechać do najbliższego serwisu.

Cechą charakterystyczną opon Run Flat jest to, że nagła utrata ciśnienia w ogumieniu jest dla kierowcy praktycznie niezauważalna. Jedynym sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie powstałej usterki, jest odczytywanie wskazań z czujników ciśnienia. Z tego względu Run Flat mogą być montowane wyłącznie w samochodach, które mają takie czujniki. Do niedawna opony były domeną aut luksusowych, choć coraz częściej sięgają po nie również inni kierowcy.

Opony Run Flat wykorzystują nowoczesne technologie

Konstruktorzy ogumienia Run Flat stosują innowacyjne technologie, aby nadać produktom odpowiednie właściwości. Dwie najcześciej spotykane to wzmocniona konstrukcja oraz pierścień nośny.

  • Wzmocniona konstrukcja. Opony Run Flat w bocznych ściankach posiadają specjalną wkładkę z mocnej gumy. W razie nagłej utraty ciśnienia, wkładka amortyzuje powstałą różnicę. Odpowiednio wzmocniona jest również przylegająca do felgi stopka opony, dzięki temu kierowca może bezpiecznie prowadzić auto, nawet jeśli wystąpiło uszkodzenie ogumienia
  • Pierścień nośny. We wnętrzu opony Run Flat znajduje się wzmocniony pierścień, który w razie utraty ciśnienia służy za nośnik. Co więcej, utrzymuje on oponę w odpowiednim miejscu, tak by nie zsunęła się z felgi

Przez pewien czas w autach osobowych wykorzystywano jeszcze trzecią opcję, czyli system samouszczelniający. Odkryto jednak, że technologia ta sprawia problemy przy wyważaniu kół, a ponadto zwiększa masę opony o jakieś 20%. Z tego względu nie ma obecnie szerszego zastosowania.

Opony Run Flat – zalety i wady

Bezsporne zalety opon Run Flat to bezpieczeństwo w przypadku nagłego przebicia ogumienia. Kierowca nie traci panowania nad pojazdem, co przy dużych prędkościach może uratować życie jego i pasażerów. Inne zalety Run Flat to:

  • Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne
  • Możliwość wymiany przebitej opony w bezpiecznym miejscu
  • Większa przestrzeń bagażowa, ponieważ nie trzeba wozić ze sobą koła zapasowego

Mimo wszystko, nie jest to system zupełnie pozbawiony wad. Za opony Run Flat zapłacimy zdecydowanie więcej, a ponieważ więcej ważą, rośnie średnie spalanie paliwa. Niektórzy użytkownicy narzekają także na:

  • Większy hałas i kiepski współczynnik tłumienia nierówności, ponieważ opony te są „sztywne”
  • Szybsze zużywanie się bieżnika w porównaniu z ogumieniem tradycyjnym
  • Problem z serwisem – nie zawsze naprawa opon Run Flat jest możliwa, a po przebiciu zwykle nadają się już tylko do wymiany

Czy warto kupić opony Run Flat?

Choć może się wydawać, że ogumienie Run Flat ma wiele wad, w gruncie rzeczy chroni zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów. Należy to uznać za wartość nadrzędną. Dlatego warto zainwestować w opony Run Flat, tym bardziej, że rozwiązanie to zyskuje na popularności.