Odnawialne Źródła Energii to przyszłość naszej planety. W ostatnich latach dość intensywnie odchodzi się się od pozyskiwania energii sposobami, które wpływają destrukcyjnie na środowisko naturalne. Wynika to z ogromnych problemów globalnego ocieplenia. Pomimo iż pozyskiwanie prądu przy pomocy OZE jest wyjątkowo proste, pojawia się ogromny problem związany z magazynowaniem energii. Ogromna ilość osób, które korzystają z fotowoltaiki, energii wiatrowej i wielu innych, każdego dnia przesyła nadwyżki do operatora energetycznego. Niestety po ich stronie może pojawić się problem magazynowania. Z pomocą przychodzą magazyny energii. Czym one są i dlaczego są tak popularne? Dowiesz się z naszego artykułu.  

Czym są magazyny energii?

Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają na przechowywanie energii elektrycznej produkowanej przez instalacje Odnawialnych Źródeł Energii. Są odpowiedzią na problem magazynowania nadwyżek energii, która coraz częściej pojawia się w u operatorów energetycznych. To urządzenia, które pozwalają na uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej, którzy pobierają opłaty za odbiór i ponowne przesłanie energii. Posiadanie własnego magazynu to ogromna szansa na generowanie oszczędności i osiągnięcie różnorodnych korzyści.

Korzyści z magazynów energii – jakie są?

Pozyskiwanie energii elektrycznej  z Odnawialnych Źródeł Energii to ekologiczne działanie na rzecz naszego środowiska. Jak powszechnie wiadomo problem globalnego ocieplenia sprawia, że konieczne jest poszukiwanie rozwiązań , które pozwolą na zmniejszenie emitowanych zanieczyszczeń do atmosfery. Fotowoltaika i inne OZE to ogromna szansa dla naszej planety. Konieczne jest jednak magazynowanie energii, szczególnie jeśli posiadamy jej nadwyżki. To właśnie wtedy korzystny jest zakup magazynu energii, aby nie musieć przesyłać wygenerowanych nadwyżek i odbierać ich w przypadku braku energii od operatora energetycznego. Własny magazyn energii to także szansa na korzystanie z prądu w miejscach, gdzie nie ma przyłącza np.  na działce rekreacyjnej w lesie. Warto wiedzieć, że posiadanie magazynu pozwala na korzystanie z energii, nawet w przypadku przerw w dostawach prądu czy podczas awarii. To ogromna niezależność, którą chwalą sobie posiadacze magazynów energii.

Czy koszt zakupu magazynu energii jest duży?

Domowe magazyny energii to idealny sposób na przechowywanie energii bez kosztów, które miesięcznie trzeba uiścić do operatora energetycznego. Jego zakup w zależności od wielkości to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy. Należy jednak wiedzieć, że komfort posiadania magazynu jest ogromny, a cała kwota zwróci się po kilku latach użytkowania. Warto również wiedzieć, że magazyny energii można wykorzystywać, nie tylko do fotowoltaiki, ale także do innych Odnawialnych Źródeł Energii. Co ważne, magazyny energii potrafią także magazynować energię pobraną z sieci. Dlatego są urządzeniami przyszłościowymi i uniwersalnymi, o których zakupie może pomyśleć praktycznie każdy z nas.