Body leasing to coraz bardziej popularne zjawisko w wielu firmach. Pracodawcy chętnie decydują się na tę formę współpracy, ponieważ jest opłacalna zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Zatrudnianie pracowników na stałe wiąże się z dużymi kosztami, a także wymaga przeprowadzenia rekrutacji, która zajmuje sporo czasu. Czym tak właściwie jest body leasing i kiedy warto się na niego zdecydować?

Czym jest body leasing?

Body leasing tłumaczony na język polski oznacza wypożyczenie pracownika. Może również wiązać się z określeniem udostępnienia pracownika na pewien czas, na rzecz firmy. Taka forma jest pomocna dla wielu przedsiębiorców, którzy potrzebują na już, większej ilości osób do dużego projektu. Wypożyczenie można również potraktować jako zastępstwo za etatowca, który obecnie jest na zwolnieniu. Tego typu współpraca zawierana jest na różny okres czasu, mogą być to kilka dni, a nawet parę miesięcy. Forma ta cieszy się popularnością oraz ma sporo zalet. Jako pracodawca nie musisz zatrudniać nowej osoby, przeprowadzać rekrutacji, poświęcać czas, a także inwestować w całą organizację tego procesu. Przy body leasingu otrzymujesz pracownika doświadczonego z odpowiednimi kwalifikacjami. Możesz również skorzystać z opcji bardziej rozbudowanej, czyli team leasingu. Co oznacza, że zamiast jednego pracownika, wynajmujesz cały zespół. Taka grupa budowana jest na potrzeby klienta lub jest to gotowy zespół, stworzony z najlepszych specjalistów.

Kiedy warto skorzystać z body leasingu?

Body leasing to świetne rozwiązanie dla Twojej firmy. Możesz wynająć programistę, designera, czy UXa oraz innych specjalistów, którzy są niezastąpieni. Kiedy najlepiej skorzystać z wypożyczenia pracowników?

  • gdy specjalista z danej dziedziny jest Ci niezwłocznie potrzebny – Jeżeli potrzebujesz pracownika do danego projektu, który zajmuję się pewną dziedziną technologii. Możesz wówczas skorzystać z body leasingu, bez konieczności zatrudniania i przeprowadzania rekrutacji. Specjalistę wynajmiesz od zaraz bez zbędnego oczekiwania,
  • gdy Twoja firma otrzymuje budżet na projekt, ale nie masz środków na stworzenie nowych etatów – Trudno jest poprowadzić projekt, nie mając odpowiednich specjalistów. Dlatego tutaj idealnie sprawdzi się wypożyczenie pracowników do Twojej firmy na czas projektu. Będą oni pracować w Twojej firmie i zajmować się powierzonymi zadaniami, jednak nie będą zatrudnieni u Ciebie na etat,
  • gdy będziesz chciał sprawdzić pracownika przed jego zatrudnieniem – to rozwiązanie występuje pod nazwą try and hire. Zanim zdecydujesz się przyjąć nową osobę do swojej załogi, możesz sprawdzić jak sobie radzi i jak się sprawdza na danym stanowisku. Możesz tego dokonać właśnie za pomocą body leasingu. Wypożyczasz potencjalnego kandydata, który wypełnia swoje obowiązki, ale tym samym nie jest zatrudniony. Jeżeli pracownik sprawdzi się w powierzonej mu roli, będziesz mógł zatrudnić go na stałe.

Nie musisz przejmować się dodatkowymi kosztami – płacisz tylko za rzeczywisty czas pracy wypożyczonego pracownika. Natomiast to firma wypożyczająca zajmuje się pensją pracownika oraz jego rozwojem. Za to Ty nie ponosisz żadnych innych kosztów. Jeżeli któraś z sytuacji dotyczy Twojej firmy, koniecznie powinieneś zastanowić się nad wypożyczeniem pracownika, np. w Digital Team. To zdecydowanie wygodne rozwiązanie dla Ciebie. Co najważniejsze, pomaga w lepszej i sprawniejszej organizacji, a także jest opłacalne ze względów ekonomicznych.