Mogłoby się wydawać, że wszyscy słyszeli już historie dotyczące drukowania 3D. Okazuje się jednak, że istnieją jeszcze ekscytujące fakty na ten temat, o których prawdopodobnie jeszcze nie wiesz. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i pozwól nam przedstawić kilka podstawowych, ale ważnych faktów na temat drukowania 3D, o których wcześniej nie słyszałeś!

Mało kto wie, że drukowanie 3D rozpoczęło się już w latach 80-tych. Tak, drukowanie 3D jest starsze niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości druk 3D ma swoje korzenie w latach 80-tych. Kilka faktów, które się do tego przyczyniły:

  • W 1984 r. Chuck Hull wynalazł proces zwany „stereolitografią”, w którym za pomocą laserów UV zestalił się fotopolimer, tworząc warstwy 3D – warstwa po warstwie.
  • W 1985 r. Fried Vancraen, był młodym mężczyzną tworzącym własne nie-komputerowe modele „FDM”. Pięć lat później założył Materialize, jedną z pierwszych firm drukarskich 3D.

Te ciekawe fakty na temat drukowania 3D, które uświadamiają, iż ta technologia jest wykorzystywana od dawna.

Więcej niż prototypowanie

Druk 3D był przede wszystkim wykorzystywany do prototypowania, ale obecnie jest stosowany do elementów gotowych do produkcji.Druk 3D, którego korzenie sięgają produkcji, był przede wszystkim wykorzystywany do prototypowania produktów. W rzeczywistości duże korporacje nadal używają szybkiego prototypowania, aby zaoszczędzić miliony. Na przykład Ford obecnie używa drukowania 3D, aby dokonać dużego wyboru części samochodowych do testów. Według Forda firma może w ten sposób zaoszczędzić do 493 000 dolarów miesięcznie na pracy właśnie dzięki tej metodzie produkcji.

Wracając do sedna – druk 3D jest coraz częściej wykorzystywany do tworzenia gotowych projektów. Zaczęło się od tego, że kilkanaście lat temu wykorzystując drukowanie 3D zaczęto tworzyć lampy i inne obiekty projektowe – obiekty, które są obecnie częścią stałych kolekcji muzeów i galerii sztuki na całym świecie. Dzisiaj, w XXI wieku doskonale widzimy, że projektanci i firmy na całym świecie, takie jak Cubicinch.pl  również zwracają się do drukowania 3D, aby ożywić własne dzieła, zarówno na użytek własny, jak i dla przyjemności innych.

Te interesujące fakty jednak w dalszym ciągu są zaledwie namiastką tego, co w dzisiejszych czasach robi dla ludzkości możliwość drukowania 3D, powoli wpływając na niemal każdą dziedzinę życia – z kulinarną włącznie! To pasjonujący temat, z którym warto się zapoznać bliżej i kto wie – może samemu skorzystać z jego możliwości?