Szybkie pobieranie oraz wysyłanie niemałych ilości danych jest dziś niezbędne do komfortowego grania w gry. Internet dla graczy jest czymś, bez czego nie da się obejść. Musi być on zatem szybki, nielimitowany oraz stabilny. Kluczowy jest tutaj też niski ping, którego zadaniem jest eliminacja lagów. Co musisz wiedzieć, decydując się na wybór Intenretu do swojego domu, jako gracz?

Światłowód czy mobilny?

Bez wątpienia, najlepsze parametry jakościowy wyróżnia łącze światłowodowe. Jest ono nie tylko szybkie i stabilne, ale zapewnia także niski ping. Utrzymuje się on nawet na poziomie poniżej 10 ms. Tego typu Internet doskonale sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych oraz zachowa odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Ponadto, wyróżnia się on nielimitowanym dostępem, dlatego żaden gracz nie będzie musiał martwić się przedwczesnym zużyciem pakietu danych. Co ważne, szybkość połączenia zachowana jest także w przypadku, kiedy z siecią łączy się na raz kilku użytkowników.

Niestety, światłowód nie jest jeszcze najbardziej rozwiniętą technologią i nie wszyscy użytkownicy mają możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Najlepszą alternatywą dla takich osób będzie Internet 4G, czyli LTE. Przy wyjątkowo mocnym sygnale bez problemu będziemy mogli grać nawet w wymagające gry.

Co jest ważne w tym przypadku? LTE nie powinno być objęte jakimikolwiek limitami prędkości pobierania i wysyłania, a jego prędkość powinna wynosić około 300 Mb/s. Istotny jest także fakt, aby Internet był nielimitowany pod względem transferu danych. Gry zużywają bowiem naprawdę dużo Internetu, a po jego wyczerpaniu, prędkość pobierania drastycznie spada. Wówczas utrudnione jest nie tylko granie, ale i przeglądanie stron internetowych.

Internet dla graczy – duża prędkość to podstawa

Zdecydowana większość aktywności w sieci wiąże się z szybkością pobierania do 100 Mb/s. Nie będzie to jednak wystarczające w przypadku wymagających gier. Internet dla graczy powinien wynosić do 300 Mb/s. W tym przypadku zasada jest jednak niezwykle prosta – im większa będzie ta liczba, tym lepiej. Gry sieciowe będą wówczas działać płynnie oraz znacznie szybciej wczytywać detale graficzne. To jednak nie wszystko. Szybki Internet pozwoli nam także sprawnie pobierać cyfrowe wersje gier.

Decydując się na wybór odpowiedniego Internetu, wiele osób zapomina o prędkości wysyłania danych. Jest to szczególnie istotny element w momencie, kiedy gramy w gry w trybie multiplayer i chcemy, aby nasze ruchy nie były opóźnione. Jest to równie ważne podczas streamowania. Prędkość wysyłania danych powinna wynosić co najmniej 50 Mb/s.

Co jeszcze będzie istotne?

Niemałe znaczenie podczas doboru odpowiedniego Internetu dla gracza ma również jego stabilność oraz ping. Stabilny Internet pozwoli nam uniknąć wszelkich nieprzyjemności związanych ze spadkiem i wzrostem szybkości prędkości pobierania, a także ewentualnym przerwaniem połączenia. Niski ping pozwoli nam z kolei wyeliminować opóźnienia, jakie występują podczas rozgrywki. Równie ważne będzie urządzenie, które dostarcza nasz Internet do domu czy mieszkania, czyli odpowiednio dobrany router.