Czym jest Amazon Echo? Najprościej można je opisać jako podłączony do internetu głośnik, którym sterujemy naszym głosem wydając różnego typu zapytania oraz komendy. Echo pozwala na włączanie wybranej muzyki, zadawanie pytań z wszelkich dziedzin oraz ustawianie powiadomień. System można połączyć także np. z włączaniem domowego oświetlenia, dzięki czemu doskonale sprawdzi się m.in. wśród osób niepełnosprawnych. Za działanie Amazon Echo odpowiada Alexa – wirtualna pomoc zlokalizowana w chmurze. 

 

W jakich codziennych sytuacjach może pomóc Ci Alexa?

W przeciwieństwie do zbliżonych produktów konkurencyjnych firm aby uruchomić działanie Amazon Echo nie trzeba się z nim witać słowem „Hello”, uruchomi się i odpowie wyłącznie na wezwanie imienia „Alexa”. Urządzenie Amazona cały czas jest w trybie czuwania i czeka na nasze wezwanie, zawsze możemy je również wyłączyć za pomocą przycisku.

System Amazon Echo ma szereg zastosowań, które mogą ułatwić nam życie codzienne. Niestety ma także zasadniczą wadę – nie działa w języku polskim, jeżeli chcemy porozumieć się z Alexą musimy wydawać polecenia w języku angielskim. Dla niektórych bariera językowa może stanowić przeszkodę uniemożliwiającą używanie systemu. Jeżeli jednak posługujemy się językiem angielski nawet w podstawowym zakresie Amazon Echo umożliwi nam m.in.

  • Odtwarzanie wybranej muzyki. Urządzenie Amazona oferuje wysokiej jakości dźwięk, ponadto możemy podłączyć je do dowolnego urządzenia mobilnego zlokalizowanego w naszym domu. Poza muzyką istnieje możliwość odtwarzania m.in podcastów,
  • Czytanie audiobooków, pozwoli nie tylko zrelaksować się nam i przyswoić większą ilość informacji z książek ale i np. odtwarzać bajki dzieciom przed snem,
  • Alexa – osobista asystentka – Amazon Echo możemy zsynchronizować z kalendarzem Google. Alexa odpowie na pytanie jakie wydarzenia mamy zaplanowane w danym dniu czy tygodniu. Ponadto możemy zapytać ją o pogodę czy aktualną sytuację na wybranych drogach,
  • Pomoc domowa w postaci obsługi technologii SmartHome, w większości obsługuje wyłącznie włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń ale w dalszym ciągu stanowi duże udogodnienie np. dla osób niepełnosprawnych.

Kiedy Alexa nauczy się języka polskiego?

Od lat w centrum rozwoju Amazon w Gdańsku trwają prace nad wprowadzeniem języka polskiego do usługi Amazon Echo. Czy i kiedy Alexa przemówi do nas w języku polskim w dalszym ciągu nie wiadomo. Warto pamiętać, iż nie chodzi o samo nauczenie Alexy porozumiewania się w języku polskim – musi umieć także korzystać z polskich źródeł informacji, przetwarzać polskojęzyczne dane czy umieć wyczuwać emocje w danym języku. Samo rozpoznawanie przez nią języka polskiego jest zdecydowanie nie wystarczające by wprowadzić polskojęzyczną usługę Amazon Echo.

excelo