DVD to nie tylko filmy, ale także ogromne ilości danych, jakie możemy przechowywać na płytach. Mimo że format ten odchodzi już do lamusa, czasami potrzebujemy odtworzyć stare nośniki, na których mamy zapisane zdjęcia z wakacji, muzykę czy kopię zapasową dokumentów opracowywanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Niestety, nowoczesne laptopy nie są wyposażane w czytniki płyt, dlatego uruchomienie DVD wiąże się z podłączeniem zewnętrznych urządzeń. Jak to zrobić?

DVD w laptopie

W najlepszej sytuacji są posiadacze komputerów przenośnych, w których znajduje się wbudowany czytnik DVD. Wówczas wystarczy włożyć płytę do napędu, poczekać na jej załadowanie w systemie, by w ciągu kilku minut dotrzeć do zawartości nośnika. Inaczej natomiast muszą postąpić ci z was, którzy kupili laptop w ciągu ostatnich kilku lat. Na nic zdadzą się poszukiwania kieszeni, w której możemy umieścić płytę, ponieważ odtwarzacza fizycznie nie ma w nowoczesnych komputerach. Nie jest to sytuacja bez wyjścia.

Rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego czytnika, w czym pomoże pożyczka na raty. To niewielkich rozmiarów urządzenie podłącza się do laptopa za pomocą kabla USB. Czytnik działa na zasadzie plug and play, czyli nie wymaga dodatkowych sterowników. System wykrywa go jako napęd. Umieszczając w kieszeni płytę, możecie ją bez trudu odtworzyć, bez względu na jej zawartość.

Alternatywa dla DVD

Warto wspomnieć o alternatywach dla płyt DVD. Jest to z pewnością Blue Ray, ale także dyski przenośne, które mieszczą znacznie więcej danych niż jakakolwiek płyta. To doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o bezpieczeństwo swoich plików. Okresowo wykonywana kopia zapasowa pozwala uniknąć przykrych sytuacji, w których w wyniku awarii, znika część istotnych dokumentów, zdjęć czy innych multimediów.

Dyski zewnętrzne, których pojemność liczy się dziś w terabajtach, nie wymagają dodatkowego oprogramowania. Podobnie jak opisany wcześniej czytnik, podłączane są do komputera kablem USB i wykrywane przez system jako dodatkowy dysk twardy. Chcąc wykonać kopię zapasową najważniejszych plików, warto zdecydować się na dysk zewnętrzny o dużej pojemności, aby wszystko bez trudu się na nim zmieściło.

Domowy serwer plików

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest domowy serwer plików, który znacznie ułatwia komunikację pomiędzy komputerami użytkowanymi w domu. Specjalne urządzenie, określane jako NAS – Network Arrached Storage, udostępniamy w wewnętrznej sieci, podłączając je jednocześnie do internetu. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących uzyskać dostęp do ważnych dokumentów, zdjęć, filmów czy muzyki z dowolnego miejsca na świecie.

Zakup serwera NAS wiąże się z inwestycją rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Koszty te można sfinansować z pożyczki na raty aby nie obciążać nadmiernie domowego budżetu. Pamiętajcie jedynie o prawidłowej konfiguracji serwera pod kątem bezpieczeństwa, aby dostęp do danych ograniczyć do użytkowników uprawnionych, posiadających indywidualny login oraz hasło.