Kolega pracujący w CD Projekt Red opowiadał mi kiedyś o wyzwaniu, jakie rzucił sobie wspólnie z kolegami. Nauczyć się obsługi komputera tylko z użyciem skrótów klawiszowych i przestawić się na kwartał wyłącznie na taką pracę.

Finałem tej historii są dwa odkrycia, których dokonali. Po pierwsze – komputer można obsługiwać w pełni za pomocą klawiatury. Skróty klawiszowe dają możliwość zrobienia niemal wszystkiego, co myszka. Ta jest czasem wygodniejsza, czy oszczędza czas potrzebny na kombinowanie jak coś zrobić. Po drugie – biegła znajomość skrótów klawiszowych sprawia, że pracujemy szybciej i wydajniej. Przeklikiwanie się przez kolejne okienka i wybory jest po prostu wolniejsze niż szybkie wbijanie poleceń na klawiaturze.

Jeśli chcecie podjąć takie wyzwanie, listę skrótów klawiszowych znajdziecie nietrudno. Poniżej parę ciekawych, o których mogliście nie słyszeć, a które mogą pomóc Wam w codziennej pracy.

Skróty klawiszowe – przydatne ciekawostki

Wciśnięcie klawisza DEL w eksploratorze plików nie kasuje niczego. Przenosi zaznaczony plik do kosza. Czyli dalej jest on w komputerze, zajmuje miejsce i czeka na to, żebyśmy za miesiąc przypomnieli sobie o oczyszczeniu kosza. Skrót Shift + DEL kasuje plik na stałe, pomijając kosz.

Czasem mamy otwarte tyle okien i programów, że nie wiemy co jest na wierzchu, co pod spodem. Potrzebujemy polecenia, które automatycznie posprząta nam biurko. Skrótem klawiszowym Windows + D minimalizujemy wszystkie programy i wracamy na sam spód – do pulpitu. Potem możemy przywoływać je ręcznie i pojedynczo.

Musisz szybko odejść od komputera, a masz otwartą bankowość online lub pracujesz nad dokumentem wypełnionym wrażliwymi danymi? Wciśnij Windows + L. To skrót, który wyloguje Windowsa z Twojego konta, tak że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu, do tego nad czym pracowałeś.

Alt + F4 zamyka program, w którym pracujesz. To wiedza powszechna. Z kolei w większości przeglądarek Ctrl + F4 zamyka otwartą kartę. Jeśli jednak zamknąłeś ją przez pomyłkę, użyj skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + T, który przywraca ostatnią zamkniętą kartę. Zwłaszcza ten ostatni oszczędza mnóstwo frustracji.

Więcej skrótów klawiszowych?

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej przydatnych i rzadko używanych skrótów, które mogą ułatwić i usprawnić Waszą pracę. Często kombinacje dwóch klawiszy desygnują funkcje, które są ukryte pod dziesiątkami kliknięć i menu opcji. Z myślą o nich przygotowaliśmy szeroki poradnik popularnych skrótów klawiszowych, które mogą Was wyprowadzić z paru przykrych sytuacji i tych najpopularniejszych wśród graczy. Przydatne skróty klawiszowe. Polecamy.