Powrót do szkoły z pewnością nie należy do momentów, na które czekamy z utęsknieniem. Duża część z nas za niedługo będzie miała kartkówki czy sprawdziany, a to nie napawa zbyt dużym optymizmem. Za oknem pogoda nie zachęca do wychodzenia spod koca i najchętniej zostalibyśmy w ciepłym domu. Nic więc dziwnego, że cokolwiek związanego z nauką, chcemy odłożyć na dalszy plan. Jednak, jakby popatrzeć na to z drugiej strony, możemy spotkać naszych znajomych, z którymi dawno się nie widzieliśmy. Rozmowy podczas przerw o tym jak minęły nam święta i sylwester na pewno należą do jednych z bardziej fascynujących. Nowy rok to także nowe, ambitne postanowienia. Warto na tej liście umieścić punkt dotyczący regularnej nauki. Na pewno wiele z nas starało się już do tego zabrać, ale najczęściej kończyło się to fiaskiem. Duża część osób pozostawia naukę do testów na ostatnią chwilę. I nawet jeśli uda nam się opanować obszerny materiał, okazuje się, że tuż po odłożeniu długopisu, cała zdobyta wiedza gdzieś ulatuje. Spowodowane jest to zbyt dużą ilością informacji w krótkim czasie. Nasz mózg nie ma szansy zarejestrować ich w długotrwałej pamięci. A skoro już poświęcamy na to dużą część naszego czasu, warto, aby co nieco pozostało w naszych głowach. Poznaj trzy skuteczne rozwiązania, które umożliwią Ci łatwiejsze i efektywniejsze pozyskiwanie wiedzy.

Zaczynaj od obowiązków

Bez wątpienia większość z nas słyszała od rodziców, opiekunów czy nauczycieli, że po przekroczeniu progu domu najpierw powinniśmy zabrać się za obowiązki, a później za przyjemności. Jest w tym bardzo dużo prawdy, dlatego nie warto bagatelizować tej cennej rady. W momencie, gdy wprowadzimy tą zasadę, będziemy wszystko robić systematycznie, szybciej i skuteczniej. Kiedy od razu przysiądziemy do podręczników i książek, cała reszta dnia zostanie nam na przyjemności jakie tylko przyjdą nam do głowy. To co ważne, to fakt, że nie będziemy mieć ciągle z tyłu głowy, że musimy coś jeszcze zrobić. W konsekwencji o wiele lepiej spędzimy nasz czas wolny. Jednak, żeby działało to w taki sposób musimy wyrobić w sobie nawyk. Dzięki temu, czynność ta będzie dla nas naturalna i nie będziemy jakoś szczególnie zastanawiać się nad tym co wykonać w pierwszej kolejności. Finalnie, oceny i zdobyta wiedza pokażą Wam, że opłacało się nieco zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia.

Skorzystaj z platformy edukacyjnej

Jeżeli chodzi już o samą formę nauki, warto poszukiwać metod, które będą dla nas najskuteczniejsze. Jedną z nich jest platforma edukacyjna dlaucznia.pl. Zamiast siedzieć nad podręcznikami, które wertujemy i nic z tego nie rozumiemy sięgnijmy po sposób, który urozmaici nam zgłębianie wiedzy. To strona, która jest kompatybilna z obowiązującą podstawą programową, więc nie ma mowy o tym, że coś Cię ominie i czegoś się nie nauczysz. Każdy przedmiot jest podzielony na tematy ułożone chronologicznie. Dodatkowo są one zaprezentowane w nieco inny sposób niż taki, który dotychczas nam towarzyszył. Możesz znaleźć tam dłuższe i krótsze teksty, materiały wideo, zdjęcia czy infografiki. To Ty decydujesz, który sposób wybierzesz. Ponadto, możesz skorzystać z fiszek, które pomogą Ci utrwalać wiedzę oraz quizów, które zweryfikują na ile opanowałeś dany materiał.

Nauka nie musi być nudna

Najczęściej nie jesteśmy uczeni tego, że nauka nie musi być katorgą i smutnym obowiązkiem. Zazwyczaj też nie przedstawiane są nam korzyści jakie płyną z regularnej i systematycznej pracy. Przez to nie dostrzegamy żadnego, sensownego celu, co w konsekwencji sprawia, że nie mamy motywacji do pogłębiania wiedzy. Ciekawym sposobem, który zyskuje na popularności są wszelkie gry edukacyjne. Dzięki nim, młodzież i dzieci z przyjemnością mogą pochłaniać wiedzę, równocześnie będąc nawet nieświadomym tego, że się uczą. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz gier planszowych czy komputerowych. Aplikacje, strony internetowe dostępne za pośrednictwem smartfonu czy laptopa pozwalają na pożyteczne konsumowanie zasobów Internetu. Filmy, podcasty czy seriale również mogą zostać wykorzystane do skutecznej nauki, na przykład języków obcych.