Kask jest najważniejszą częścią ubioru motocyklisty. To właśnie od niego uzależniony jest komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Każdy, kto choć raz jechał na motocyklu, wie, że niewygodny kask może popsuć całą podróż. Jak zatem wybrać odpowiedni kask?

Przed naszą pierwszą przejażdżką na motocyklu wiemy jedynie, że kask to obowiązkowa część naszego stroju. W większości przypadków nie myślimy o bezpieczeństwie, jakie oferuje, tylko zwracamy uwagę na jego wygląd i cenę. To także od typu naszego motocykla jest zależne, jaki kask wybierzemy. Kaski jak wiele innych rzeczy możemy podzielić na rodzaje. Niektóre z nich możemy wykorzystywać na kilku typach motocykli, jednak część z nich jest przypisana do danego rodzaju.

Rodzaje kasków

  • Kask integralny. Jego cechami jest jednolita bryła, całkiem niska waga oraz bardzo dobre wygłuszenie. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które jest niezwykle popularne. Możemy go śmiało wykorzystywać do jazdy klasykiem, nakedem, skuterem, motocyklem szosowym czy turystycznym. Kask ten jest także bardzo bezpieczny.
  • Kask szczękowy. Jest to z pewnością najwygodniejszy kask, jeśli chodzi o turystykę motocyklową. Mechanizmy otwierania szczęki i wysuwania blendy przeciwsłonecznej negatywnie wpływają na wagę oraz głośność podczas jazdy, jednak te cechy są niezwykle użyteczne.
  • Kask otwarty. Jest to kask, który jest pozbawiony szczęki. Idealnie sprawdza się podczas jazdy miejskiej. Jest wybierany przez cruiserów, chopperów i skuterów. Warto wybrać taki, który ma długą szybę, dzięki niej będziemy chronieni przed owadami czy pędem powietrza.
  • Kask off-roadowy. Jest wykorzystywany na supermoto lub do jazdy w terenie. Zapewni dobry przepływ powietrza, jest bardzo lekki oraz nie znajdziemy w nim szyby. Musimy jednak pamiętać o tym, że w jego wypadku musimy zaopatrzyć się w gogle. Powinny być one wentylowane oraz posiadać antifog.

Na co zwrócić uwagę?

  • Skorupa. Materiał, z jakiego jest wykonany kask, jest niezwykle ważny. Wysoka jakość bezpośrednio wiąże się z niską wagą oraz sporym bezpieczeństwem. Najlepsze laminaty, jakie możemy wybrać to karbon, włókno szklane, kompozyty i kevlar. W przypadku motocykla sportowego powinniśmy zdecydować się na kask z włókna szklanego.
  • Wizjer. Im więcej jesteśmy w stanie zobaczyć, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Wizjer nie powinien być trudny w otwieraniu oraz być odpornym na zarysowania. Warto, aby był wyposażony w antifog.
  • Wyściółka. Mamy do wyboru dwie, termoaktywną lub zwykłą. Ta pierwsza dobrze odprowadza wilgoć, co sprawia, że pot nie zalewa nam oczu, a wnętrze kasku jest czyste.

Źródło: https://przyjazne-auto.com.pl/kaski-motocyklowe-integralne-czym-sie-charakteryzuja-i-kiedy-warto-je-wybrac/