Będąc pracodawcą lub samemu organizując stanowisko pracy przy komputerze musimy postarać się o zapewnienie jak najlepszego komfortu pracy. Higiena pracy na stanowiskach wyposażonych w komputer jest ułożona tak, aby warunki w jakich przyjdzie nam spędzać sporą część naszego dnia była odpowiednia dla naszego wzroku i postawy. Praca biurowa ma to do siebie, że odbywana jest w jednej pozycji co przy nie odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia lub z źle dobranym pomieszczeniem ma niezwykle niekorzystny wpływ na zdrowie i wydajność pracownika.

  • Światło naturalne i światło sztuczne – czy oba są ważne?
  • Czy główna lampa oświetlająca pomieszczenie może zastąpić inne źródła światła?
  • Ściana za monitorem jako drugoplanowy lecz ważny element.

Podczas przygotowywania pomieszczeń należy pamiętać o doborze prawidłowego oświetlenia miejsca zarówno światłem dziennym jak i wyborze oświetlenia sztucznego kierowanego z góry na całe miejsce pracy. Warto zaopatrzyć się również w lampki stojące na biurkach, dzięki którym dokładnie oświetlimy klawiaturę nie męcząc wzroku wpatrywaniem się w poszczególne klawisze. Najczęściej spotykanym oświetleniem w naszych biurach jest panel LED, który zapewnia równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Oświetlenie miejsca pracy przy komputerze

Pracując przy komputerze, jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy tak, aby wszystkie wymogi zostały spełnione. Stanowisko pracy powinno posiadać odpowiednie oświetlenie światłem sztucznym wynoszącym nie mniej niż 500lx jeśli pracownik spędza tam dużo czasu. Nieco inaczej wyglądają normy dla natężenia oświetlenia podczas pracy przy komputerze, która wykonywana jest okazjonalnie, wtedy mowa jest o 300lx.
Pamiętajmy, że niezwykle ważną częścią oświetlenia jest oświetlenie klawiatury, źródło światła powinno być skierowane w dół wprost na klawiaturę naszego komputera. Lampy w bliskiej odległości od komputerów powinny być ustawione tak, aby wiązka światła padała z góry, około 30 cm od naszego wzroku. Jeśli mamy taką możliwość wybierając pomieszczenie na biuro, warto wybrać pokój z dostępem do światła naturalnego.

Jakie światło do pracy przy komputerze?

Natężenie światła jakie do pracy wzrokowej którą bez wątpienia jest praca przy monitorze komputera, nasz pracodawca powinien zapewnić oświetlenie wynoszące co najmniej 500 lx. Aby zapewnić komfort pracy wzrokowej oświetlenie w pomieszczeniach powinno być ustawione tak, by zminimalizować zmęczenie dotykające pracownika spędzającego długie godziny na wpatrywaniu się w ekran. Wisząca lampa oświetlająca całe pomieszczenie nie powinna być jedynym źródłem oświetlającym stanowisko. Blat biurka musi zostać zaopatrzony w lampki, które dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu i temperaturze barwowej zimno białej, które sprawdzają się najlepiej do tego typu przeznaczenia. Warto też pamiętać by pracując zdalnie lub w biurze robić przerwę dla oczu po każdej godzinie wpatrywania się w monitor.

Oświetlenie ściany za monitorem

Chcąc jak najlepiej wywiązać się z obowiązku przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, doświetlając stanowiska wyposażone w monitory ekranowe miejmy na uwadze jeszcze jedno ważne miejsce. Jakie? Chodzi o ścianę znajdującą się za monitorem. Oświetlenie pomieszczenia pracy a także poszczególnych elementów takich jak klawiatura jest niezwykle ważną sprawą, jednak nie zapominajmy na czym przez większość czasu skupia się nasz wzrok. Ściana, która jest znacznie mniej doświetlona niż ekran, sprawia, że nasz wzrok jest wystawiony na większe zmęczenie niż powinien. Zadbaj o równomierne oświetlenie ścian. Spraw by nie było dużej różnicy w równomierności oświetlenia, ponieważ równomierność oświetlenia ma wpływ na postrzeganie otoczenia. Aby odpowiednio dobrać światło, które chcemy zainstalować na ścianie miejmy na uwadze, że jego kolor powinien być możliwie najbliższy kolorowi monitora, czyli biel. Najlepszym wyborem więc będą lampy LED.

Oświetlenie przy komputerze

Podczas pracy z komputerem nasze oczy narażone są na tzw. niebieskie światło wytwarzane przez ekran monitora. Jest to przyczyną zmęczenia i suchości oka, a co za tym idzie wydajność i chęć pracy znacznie obniża się. Zadbanie o odpowiedni poziom oświetlenia bez wątpienia może zapobiec takim sytuacjom. Podczas wykonywanej pracy dobre oświetlenie poszczególnych stanowisk jest przepustką do zwiększenia zadowolenia i efektywności. Oświetlenie przy komputerze takie jak lampy wiszące oświetlające miejsce pracy, lampki znajdujące się na biurku, dające oświetlenie klawiaturze padające wprost na docelowe miejsce oświetlenia, światła zamontowane na ścianie za monitorem to nieodłączny element każdego profesjonalnego i zgodnego z przepisami stanowiska. Komputer i biurko możemy uznać jako nasze codzienne miejsce pracy. Optymalne oświetlenie to taki które nie powoduje zmęczenia. Pamiętaj też aby kierować się też przepisami bhp i uwzględniać je w zależności od charakteru i rodzaju pracy. Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy podnosi naszą wydajność i komfort pracy.