Wielu Polaków posiada rodzinę poza granicami kraju. Część z naszych rodaków wyjechała jeszcze z dawniejszymi falami emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdążyli już poukładać swoje życie na obcym lądzie. Inni później pojechali za chlebem do Niemiec, Holandii albo Norwegii. Jednak ze względu na znajomość języka, największe rzesze Polaków wybyły do Wielkiej Brytanii, gdzie mogły nie tylko znaleźć przyzwoicie płatną pracę, ale również bez problemu porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami. Problem pojawił się po brexicie, ponieważ wysłanie paczki do Anglii przez rodzinę nie jest już takie proste, jak było wcześniej.

Pobrexitowe formalności

Aktualnie, żeby paczka do Anglii została wysłana zgodnie z wymogami formalnymi, trzeba najpierw poczynić cały szereg przygotowań. Najbardziej istotne jest przygotowanie numeru EORI, który pozwala na identyfikację przedsiębiorstwa we Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Osoba prywatna oczywiście nie musi go posiadać, ale już firma kurierska owszem i przed nadaniem przesyłki trzeba się upewnić, czy dopełniła tego obowiązku i czy rzeczywiście widnieje w systemie.

Paczki do Anglii są wysyłane bardzo często, dlatego stosunkowo łatwo jest znaleźć szczegółowe instrukcje, jak to zrobić. Często takowe widnieją na stronach przewoźników. W największym skrócie można powiedzieć, że na formularzu nadania muszą być podane nie tylko takie informacje, jak numer EORI, ale również wzmianka o tym, kto powinien uiścić opłaty celne oraz ubezpieczyć paczkę. Prawo międzynarodowe wymaga także podanie kodów HS, które będą dotyczyć wszystkich rzeczy w paczce i pozwolą je przyporządkować do określonych grup.

Jeszcze więcej formalności

Po spakowaniu przesyłki trzeba się upewnić, że w dwóch osobnych punktach na niej, od razu widoczne są listy przewozowe i faktura. W widocznym miejscu należy umieścić także adresy nadawcy oraz odbiorcy i ponownie numery HS, a także waga paczki i jej szacunkowa wartość. Dopiero wtedy paczka do Anglii jest gotowa do drogi i można ją bez problemu przekazać kurierowi.

Samo zamówienie wysyłki paczki do Anglii jest już najmniejszym problemem i odbywa się podobnie, jak w przypadku przesyłek krajowych. Wystarczy zadzwonić i zamówić wizytę kuriera, który odbierze ją od nas albo dostarczyć do punktu. Można dokonać również zamówienia online, przy pomocy formularza na stronie internetowej. Można zdecydować się na transport lądowy lub ekspresową drogę lotniczą, należy mieć jednak na uwadze, że druga opcja może być sporo droższa.