Wiele branż w gospodarce cechuje się sezonowością. Wystarczy wspomnieć o rolnictwie, turystyce i niektórych gałęziach przemysłu. Fluktuacja zysków i okresowe uśpienie sprawiają, że utrzymywanie kadry pracowniczej na stabilnym poziomie staje się bezzasadne. Czy w takim przypadku warto skorzystać z pracy sezonowej?

Na czym polegają zalety pracy sezonowej?

Wiele przedsiębiorstw nie potrzebuje licznej kadry przez cały rok. Klasycznym tego przykładem są restauracje położone w turystycznych destynacjach – chętnie odwiedzane w sezonie urlopowym, zdecydowanie mniej zyskowne przez resztę roku. Na większą skalę zjawisko to można zaobserwować w rolnictwie czy branży budowlanej. Praca sezonowa to jedyne rozsądne rozwiązanie. Pozwala zrekrutować dodatkowych pracowników, gdy są niezbędni, ale uniknąć kosztów, kiedy obroty z racji pory roku spadają. Kluczem do sukcesu jest szybkie znalezienie odpowiedniej kadry pracowników tymczasowych, która będzie odznaczać się dobrymi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Jak błyskawicznie zrekrutować dobrych pracowników sezonowych?

Rekrutacja pracowników sezonowych może stanowić spore wyzwanie dla przedsiębiorstwa. Obciążenie działu HR jest wówczas niezwykle wysokie. Istnieje ryzyko, że rekrutacja nie powiedzie się na czas, albo na rynku zabraknie wystarczająco dobrych specjalistów. Jednak praca tymczasowa jest w Polsce na tyle powszechna, że rynek zdążył odpowiedzieć na potrzeby pracodawców, którzy są nią zainteresowani.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z doświadczonej agencji pracy tymczasowej, na przykład LeasingTeam. To spora oszczędność czasu oraz pieniędzy. Na czym polegają główne korzyści ze wsparcia agencji?

  • mniejsze obciążenie działu HR,
  • bardzo szeroka baza kandydatów,
  • błyskawiczne rekrutacje pracowników tymczasowych,
  • niższe koszty rekrutacji,
  • rekrutacje prowadzone przez branżowych specjalistów,
  • brak konieczności tworzenia etatów,
  • dokumentacja kadrowo-płacowa po stronie agencji – mniej formalności.

Przedsiębiorstwa korzystające z agencji pracy tymczasowej mogą działać elastycznie. Ponoszą koszty związane z zatrudnieniem wyłącznie, gdy w branży panuje odpowiednia koniunktura i potrzeba rąk do pracy. To idealne rozwiązanie dla firm, których działalność ma charakter sezonowy lub które stanęły u progu większego projektu i cierpią na brak mocy przerobowych.