Fotopułaka, a inaczej kamera leśna posiada czujniki ruchu, które w momencie wykrycia poruszającego się obiektu rozpoczynają nagranie filmiku lub robią zdjęcie. Można zastosować je w celu ochrony mienia, obserwacji przyrody lub zabezpieczenia hodowli. Niektóre urządzenia posiadają moduł GSM, który umożliwia ich zdalną kontrolę.

Moduł GSM

Jeśli rozważać zakup fotopułapki, rozejrzyj się za taką, która posiada moduł GSM. Dzięki temu można mieć kontrolę nad urządzeniem, a także otrzymywać potrzebne materiały, bez konieczności udawania się w miejsce, w którym umieszczona jest fotopułapka. To dobra opcja dla tych, którzy cenią sobie swobodę i czas. Moduł GSM umożliwia przesłanie informacji o akcie wandalizmu albo innej ważnej wiadomości w wybrany sposób. SMS a może wiadomość na adres email? Można wybrać dogodną dla siebie opcję i być na bieżąco. Moduł GSM sprawia, że informacje docierają do odbiorcy szybko, co umożliwia sprawną reakcję w razie potrzeby. Poza dobrą kamerą leśną, warto zadbać także o kartę pamięci oraz ładowarkę do akumulatorów.

Niewidoczne diody

Aby kamera leśna była jak najbardziej skuteczna, powinna działać dyskretnie. Dzięki niewidocznym diodom IR, ciężko ją zauważyć nawet po zmroku. Emitowanie nawet niewielkiej poświaty przez urządzenie może skutecznie spłoszyć zwierzęta, a także zainteresować przypadkowego przechodnia. Dyskrecja jest bardzo ważna, warto więc zdecydować się na fotopułapkę, która nie imituje poświaty.

Poza odpowiednimi diodami, warto wybrać także urządzenie, które posiada odpowiednią barwę. Niektóre z nich mają kolor, który zapewnia skuteczny kamuflaż. Barwy powinny być oczywiście dostosowane do otoczenia, aby urządzenie mogło się w nie wtopić i pozostać niemal niewidoczne. Jeśli fotopułapka ma być umieszczona w lesie, powinna mieć kolor drzew i krzewów. Jeśli natomiast urządzenie ma działać w pobliżu domu lub przestrzeni miejskiej, warto wybrać odcień dopasowany do koloru budynku.

Jakość obrazów

Stosowanie urządzenia, które daje niewyraźny obraz, nie jest skuteczne i może mijać się z celem. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy, która odpowiada za odwzorowanie kolorów a także ostrość materiałów. Im rozdzielczość jest wyższa, tym lepsze efekty można uzyskać. Ważny jest także kąt widzenia, który powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika. Określenie obszaru jaki ma być kontrolowany jest bardzo ważne, aby móc wybrać odpowiednie urządzenie i jego parametry. Pamiętaj o tym, że im większy kąt widzenia, tym większe możliwości kontrolowania obszaru.